MODD/report
2014-15-sonbahar-kis-dekorasyon-trendleri

2014/15 Sonbahar-Kış Dekorasyon Trendleri

15 Ekim 2014 • Genel, REPORT, YAŞAM VE STİL

2014-15-sonbahar-kis-dekorasyon-trendleri (5)Yaz aylarının o ferah havasını ve iç açan renklerini geride bırakmaya her sene ne kadar zorlansam da, sonbaharın o romantik ve bana göre biraz da melankolik havasından da hoşlanmıyor değilim. Canlı renklerin yerini daha soluk renklere bırakması, kumaşlarda artan doku ve kalınlık, desenlerdeki yoğunluk ve sıcak atmosferi olan mekânlar sonbahar ve kışı bize biraz daha sevdiren öğeler bana göre.

Sonbahar ve kış aylarında, iç mekânlarda çok daha fazla vakit geçirdiğimiz için gerek yaşam alanlarımızın gerekse çalışma alanlarımızın bizi dışarıdaki soğuğu ve kasveti unuturcasına sıcak bir atmosferde tutması gerektiğine inanıyorum. Bu yüzden ben mevsim dönümlerinde detaylarda ufak tefek dokunuşlarla yaşam alanlarımda değişiklikler yapıyorum.

Bu sezon Eylül’de Paris’te gerçekleşen Maison Objet fuarı; mobilya ve dekorasyon  markalarının  da yeni sezon ürünlerini getirmeleriyle beraber bu sonbahar ve kış aylarında en çok neleri göreceğimiz ya da evimizde değişiklikler yapacağımız zaman neleri kullanacağımız konusunda bizi bilgilendirdi. Genel olarak özetlemek gerekirse bu sezon bize tam bir Afrika esintisi yaşatıyor.

Renk skalasında sonbaharın renklerinden koyu yeşil, kahve tonları, turuncu ve bordo baskın görülürken, birkaç sezondur hayatımızda olan mavi de yaz aylarındaki popülerliğini de pek yitirmiş gözükmüyor.

2014-15-sonbahar-kis-dekorasyon-trendleri (2)

Desenlere gelince, ekose yine bir sonbahar-kış klasiği olarak bir kenarda dururken; etnik desenler ve patchwork; halıdan perdeye, yastıktan koltuk kumaşlarına kadar geniş bir yelpazede karşımıza çıkıyor. Ayrıca zamansız bir stil olan art deconun hayatımıza soktuğu grafik desenlerde yaz-kış demeden trend listesinde kalacak gibi duruyor.

2014-15-sonbahar-kis-dekorasyon-trendleri (4)Kumaşlarda yün ve örgü kış aylarının vazgeçilmezi olarak hep trend olarak kalırken, kilim kumaşlar da etnik stil furyası sebebiyle bu sezonun öne çıkanlarından. Aynı zamanda Moda dünyasındaki derinin geri dönüşü de dekorasyona sıçramış, çok da iyi olmuş.

Malzemelerde doğal ahşap, demir, metal klasikleşmeye doğru yol alırken mermerin de bu malzemelerle harmanlanması sonucu mermerin soğuk etkisini kırarcasına farklı kombinasyonlarla hayatımızda.

Son olarak aksesuarlarda ise Afrika esintisinden kaynaklanan ahşap ve hayvan figür ağırlıklı aksesuarlar göze çarpıyor. Aynı şekilde desenlerin aksesuarlar üzerindeki baskılı halleri, yeşilin dışarıyı aratmamacasına içeriye taşınması ve yapay çiçeklerin gerçeğe en yakın halleri bu sezon da moda.

2014-15-sonbahar-kis-dekorasyon-trendleri (3)

Eklektik stili benimsemiş bir insan olarak ben bu sezonu çok sevdim. Tarzı daha çok detaylarda yakalamayı sevdiğim için her şeyle uyum sağlayan temel öğelere minik detaylar ekleyerek evime Afrika esintisini sokacağım.

Daha fazla trend, iç mimari, dekorasyon haberleri ve yaptığımız işleri takip etmek için:

“Herkese iyi sezonlar!”

 

Haftaya görüşmek üzere…

Mürvet Çolakbayraktar

 

 

Instagram : design_state

Facebook :Design State

www.designstate.com.tr

 

 

 

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı