MODD/report
Akıllı Telefon Hırsızlığına Karşı "Kill Switch" Geliyor

Akıllı Telefon Hırsızlığına Karşı “Kill Switch” Geliyor

21 Nisan 2014 • DUYURULAR, ETKİNLİKLER, REPORT

3 büyük “akıllı telefon” üreticisi Apple, Microsoft ve Google hırsızlık, çalınma gibi sebeplerle telefonlarını kaybedenlere yardım edecek bir sistemi 2015’te devreye sokmaya hazırlanıyor.

Kill Switch” isimli bir uygulamayı aktif olarak telefonlara yüklemeyi düşünen 3 büyükler, çalınma durumunda telefon içindeki verilerin silinmesi ve yanlış işlerde kullanılmaması için telefonun kullanım dışı bırakılmasını sağlayacak. Geçtiğimiz hafta bunun için bir anlaşma imzalayan 3 dev isim dışında Samsung, HTC gibi Sprint, T – Mobile, US Cellular, AT&T ve Verizon’un da bu fikre imza attı.

Bu uygulama tam anlamıyla telefonu öldürüyor ve kullanım dışı bırakıyor. Tüm işi de telefon sahibi uzaktan vereceği bir komutla hallediyor. Ancak sistemle ilgili tek bir sorun var o da hırsızlığı yapacak kişinin telefon sahibini öldürmeyi arttırma ihtimali.

Aslında telefonların bulunması ülkemizde olduğu gibi IMEI numarası kaydının alınması yoluyla da yapılabiliyor. Ancak batı ülkelerinde bu numaraların olması fişlenme olarak algılandığı için sistem uygulanmıyor. Üstelik telefon içerisindeki verilerin çalınma güvenliği de garanti altına alınamıyor. Bakalım sistem ne gibi düzenlemeler ve yeniliklerle gelecek ve hırsızlara karşı bilgi güvenliğimizi sağlayabilecek? (hacker’lar hariç tabi ki 😉 )

Akıllı Telefon Hırsızlığına Karşı "Kill Switch" Geliyor

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı