MODD/report
arilarla-birlikte-yasamaya-hazirlanin

Arılarla Birlikte Yaşamaya Hazırlanın

26 Şubat 2014 • FİKİR VE YARATICILIK, REPORT

Malumunuz arıların yok olması üzerine çok fazla spekülasyon dönüyor son zamanlarda. Ekolojik dengenin bozulması, şehirleşme ve yalancı baharlar yüzünden sürekli sayıları azalan (%33) bal arılarının neslini korumak ve şehir içinde de olsa yaşamalarına fırsat verecek bir fikir geliştiren Philips, şehir içi kovanları tasarladı. Urban Beehive isimli projede iki kısımdan oluşan kovanların, giriş kısmı evin dışarıda kalan kısmı için bir saksı görevini üstlenirken evin içinde kalan kısmı ise bir kovan görevi görüyor.

Arıların eviniz için bal üretmesini sağlayan bu sistemle arılar çiçeğin olduğu yerden kovana girerek sizin gözlemleyebildiğiniz bir kovanı doldurmaya başlıyor.  Cam içinde olduğu için işleyen sistemi rahatlıkla görebiliyorsunuz. Arıların sadece turuncu dalga boyunu kullandığını biliyoruz, bu yüzden de cam bu filtreyi sağlayacak özelliklerde tasarlanmış. Yani siz onları görebilirsiniz ama onlar sizi göremezler.

Amaç buradaki amaç her eve bir kovan gibi gözükmesinin yanında, arıların doğal yaşam alanlarını korumayı da hedefliyor. Şu an için hala tasarım ve deneme aşamasında olan proje Philips‘le 2011 yılında ilk adımlarını attı. Tasarımcılar birkaç farklı değişiklikle su ve elektrik tasarrufu sağlayacak ürünlere de uyarlamayı düşünüyorlar.

Arılarla Birlikte Yaşamaya Hazırlanın Arılarla Birlikte Yaşamaya Hazırlanın Arılarla Birlikte Yaşamaya Hazırlanın Arılarla Birlikte Yaşamaya Hazırlanın

İlişkili Haberler

One Response to Arılarla Birlikte Yaşamaya Hazırlanın

  1. […] aşamasında. Ama düşünce olarak faydalı, kullanışlı ve çevreci. “Philips Design”ın Urban Beehive projesi gibi geliştirilmeyi bekleyen bir proje ve başarılması imkansız değil. Çok kısa bir […]

« »

Yukarı