MODD/report

Çılgın Bir Reklam Kampanyası

2 Aralık 2013 • MARKA VE PAZARLAMA, REPORT

The New York Times’ın yemek/beslenme yazarlarından olan Michael Moss, dünyaca ünlü Victors&Spoils’ın yaratıcı yönetmeni, strateji direktörü ve pazarlama müdürü ile birlikte çok ciddi bir proje üzerinde kafa yormaya başladılar. Bilindiği gibi Victors&Spoils dünya devlerinin reklam ajanslığını yapıyor(Coca-Cola bunlardan sadece biri). Bu iki büyük deha çok da popüler olmayan bir şeyi, Brokoliyi aranan, popüler ve sevilen bir ürün yapmak için çalışmalara başlıyor.

Çok yabancı oldukları bu alanda çalışmalarına tarlalarda brokoli yetiştiren çiftçilerle başlayan ikili, daha sonra bir restorana giderek, brokoliyle yapılan bir yemeği araştırıyorlar. Bu aşamadan sonra bir okula gidip çocukların hiç de hoşlanmadığı bu sebzeye karşı düşüncelerini ve bakış açılarını inceledikten sonra ekipçe kafa yormaya başlıyorlar.

1 ay içinde ajans, entegre kampanyalarla ve farklı sunumlarla brokoli gibi bir ürünün, reklamlarla nasıl da cezbedici bir ürün haline geldiğini görebiliyoruz. Bu araştırma ve makale ile Moss’un bizlere göstermek istediği şey, gıdalar ve bunlar üzerine yapılan reklam kampanyalarının, insanların beslenme alışkanlılarından alış veriş tercihlerine kadar her şeyin aslında nasıl da değiştirilebileceğini kanıtlamak.

Görünen o ki sormamız gereken soru, bizler tercihlerimizi gerçekten kendi kararlarımızla mı yapıyoruz, yoksa etkilendiğimiz reklam kampanyalarının etkisiyle mi, bunu bir kere daha düşünmemiz gerekiyor.

Orijinal sunum ve detaylar The New York Times’ın internet sayfası link’inde bulunmaktadır.

 

cilgin-bir-reklam-kampanyasi-icerik (2) cilgin-bir-reklam-kampanyasi-icerik (3) cilgin-bir-reklam-kampanyasi-icerik (1)

 

 

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı