MODD/report
coca-coladan-renk-korlerine-ozel-kampanya

Coca Cola’dan Renk Körlerine Özel Kampanya

13 Ocak 2016 • Genel, MARKA VE PAZARLAMA, REPORT

Yaratıcı reklam kampanyaları dışında sosyal dayanışma ve yardım konularında da oldukça etkin bir marka olan Coca Cola, Coca-Cola Life’ı piyasaya sunmaya hazırlandığı Danimarka’da renk körlüğüne dikkat çeken bir reklam kampanyası hazırladı.

Bu az kalorili Cola’nın yeşil olan kutu renginden faydalanmak isteyen marka, erkeklerin yüzde 10’unda, kadınların ise yüzde 0,5’inde görünen bu rahatsızlığı sadece renk körlerinin anlayabileceği bir billboardda yayınlanan reklamla öne çıkardı. Ishihara Testi olarak bilinen ve renk körlüğünü anlamak için kullanılan yöntemi Billboardda kullanan Coca Cola çalıştığı Essencius ajansı ile gizli mesajı sadece hedef odaklı paylaştı.

Renk Körlüğü ile ilgili ufak bilgi vermek gerekirse; birçok türü olan renk körlüğü türü arasında dünya genelinde en yaygını kırmızı-yeşil olandır. X-kromozomuyla taşınan bir hastalık olan kırmızı yeşil renk körlüğü rahatsızlığı bu yüzden kadınlara oranla erkeklerde daha sık görülür. Bilindiği üzere kadının cinsiyet kromozomları XX erkeğin XY şeklindedir. Kadının renk körü olabilmesi için hem anneden, hem de babandan sorunlu X kromozomunu alması gerektiği için bu oran kadınlarda düşük olur. O yüzden birçok kadın renk körü olmasa bile taşıyıcı durumunda olabilir.

coca-coladan-renk-korlerine-ozel-kampanya

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı