MODD/report

Puzzle Facade from Javier Lloret on Vimeo.

Dev Boyutta Rubik Küp

11 Aralık 2013 • FİKİR VE YARATICILIK, REPORT

Birçoğumuz zeka küpü olarak bilinen 6 farklı rengi olan ve her birinde tek rengi birleştirmeye çalıştığımız 6 yüzeyli küplerle oynamışızdır. Belki de çoğumuzun beceremeyip bir kenara fırlattığı bu küp, Avusturyalı bir master öğrencisi için yaratıcı bir tez konusu olmuş. Javier Lloret, tez projesi için ışıklı, dev Rubik küp tasarlamış. Ancak bu tasarım hepimizin oynadığı boyutlarda veya şekilde değil.

Avusturyalı bir şirket olan Ars Electronica ile birlikte yaptıkları bu küp son derece yaratıcı ve devasa boyutlarda. Avusturya’nın Linz kentinde bulunan Ars Electronica’nın ana binası üzerinde yapılan bazı değişiklikler ve ışıklandırmalarla bir ışık şovuna dönüşmüş olan proje, büyüklüğünden çok el becerisine dikkat çekiyor.

OpenFrameworks kodlu bulmacada, cephedeki rotasyon ve oryantasyonu izlemek için elektronik bileşenleri tutan bir arabirim-küp kullanılmış. Yapılan küçük boyuttaki bir küpün hareketleri Bluetooth yoluyla, binadaki alıcıya yollanıyor ve bina üzerinde yapılan ışıklandırma buna bağlı olarak renk değiştiriyor.

Dev Boyutta Rubik Küp

Dev Boyutta Rubik Küp

Dev Boyutta Rubik Küp

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı