MODD/report
drone-kullanarak-tohum-ekmek

Drone Kullanarak Tohum Ekmek

13 Mayıs 2015 • FİKİR VE YARATICILIK, REPORT

Teknolojinin ilerlemesi tabi ki olmazsa olmazlardandır. Yaşamı kolaylaştıran teknolojinin artıları her zaman öne çıkarılsa da doğanın ve çevrenin kirlenmesine ve kaynakların azalmasına işaret olarak da gösterilmiştir. Teknolojinin doğaya zarar vermediğini ve geliştirilen teknolojik cihazların yeşile nasıl katkı sağlayabileceğini göstermek için çalışan ve Lauren Fletcher tarafından kurulan BioCarbon Engineering isimli girişim sadece droneları kullanarak ağaçlandırma sistemi geliştirdi

Endüstriyel boyutta bir çalışma planlayan kuruluş dronelar ile uçarak önce ağaçsız bölgeleri saptıyor. Daha sonra birkaç metre yükseklikten özel geliştirilmiş çimlenmiş tohumu bir mermi gibi toprağa ateşliyor ve bitki ekimi gerçekleştiriliyor. Standart sitemlere göre % 80’e varan karlılık ve hız sağlayan bu yöntem, hızlı ve garanti bir çözüm sunuyor. Yılda bir milyar ağaç dikebileceklerini belirten yetkililer tohumlardan ekim şekline, drone kullanımından bölge seçimine kadar kusursuz bir sistem olduğunu da ekliyorlar.

Özellikle yeşilin her geçen gün değer kazandığı günümüzde oldukça yaratıcı ve çözüm sunan bu çalışma büyük birçok firmanın dikkatini çekerken, üretim yapan birçok firmanın da tepkilerini topluyor.

https://vimeo.com/118457337

drone-kullanarak-tohum-ekmek

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı