MODD/report
dunyadan-robot-haberleri

Dünyadan Robot Haberleri

19 Ağustos 2015 • Genel, REPORT, YAŞAM VE STİL

Geçtiğimiz gün SoftBank’ın robot çalışanları kiralayacağı haberini sizlerle paylaşmıştık. Dünyada hızla daha fazla yer edinen bu yapay zeka ürünü robotlar farklı alanlarda bizlere de rakip olmaya devam ediyor.

İşte bunlardan ilki Japon firması Omron’un masa tenisi oynayabilen robotu. Yapay zekaya sahip bu robot, hareketleri hızlıca algılayıp ona uygun tepkileri verebiliyor. Robotun üretilme amacı tabi ki masa tenisi oynaması değil ancak robotun tepkileri o kadar iyi ki yakın mesafe masa tenisini de başarılı şekilde oynayabiliyor.

 

Bir diğer becerikli robot ise Yaskawa Motoman’a ait. Bu robotun ise başarısı oldukça lezzetli yumurtalı sandviçler hazırlıyor olması. SDA10 Dual Arm Robot ismindeki bu mini aşçı oldukça başarılı işler çıkarıyor.

 

Üçüncü robot haberimiz ise biraz daha farklı. Son haber ise sosyal medya projesi olarak ortaya çıkan ve ne konuşabilen ne de hareket edebilen HitchBOT isimli bir robotun Amerika’da dayak yemesi. İnsanların kendi istekleriyle istedikleri yere götürüp bırakabildikleri tamamen masum bir robot olan HitchBOT, içendeki GPS ile takip ediliyor. 27 Temmuz’da Kanada’dan başlayan yolculuğuna Almanya, Hollanda, Amerika ülkeleriyle devam eden robot San Francisco yollarında hırpalandı. Sebebi bilinmeyen bir şekilde bir genç tarafından dövülen HitchBOT tamamen kullanılmaz hale geldi. Yetkililer bu olaydan da ders ve notlar çıkardıklarını, farklı projelerle tekrar ortaya çıkacaklarını belirttiler.

dunyadan-robot-haberleri (1) dunyadan-robot-haberleri

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı