MODD/report
facebook-hasthagde-bekledigini-bulamadi

Facebook # Hasthag’de Beklediğini Bulamadı

11 Aralık 2013 • ONLINE DÜNYA, REPORT

Edge isimli firmanın yaptığı araştırma ve çıkarttığı istatistiklere göre Facebook’un, Twitter’dan esinlenerek yaptığı  “#” hashtag uygulaması olumlu sonuçlar getirmemiş. Atılan mesajlar veya yazılar içerisinde hashtag kullanmak içeriğin yayılmasını daha çok sağlayacağına aksine bir durum ortaya çıkarıyor.

500 şirket sayfası ve 35 bin paylaşılan içeriği analiz eden Edge firması, #etiket kullanmanın, iletinin daha az kişiye ulaşmasına sebep olduğunu ortaya koyuyor. Firma, hashtag kullanımında hala Twitter’ın önde olduğunu ve Twitter’da yapılan paylaşımların daha çok RT aldığı dile getiriyor. Aşağıdaki tabloda görüldüğü üzere Facebook üzerinden yapılan bir reklamın hasthagli ve hasthagsiz karşılaştırması yapılıyor. Kullanıcı sayısının 1 milyon olduğu hasthag kullanımı durumlarında, hasthag yayılım işine faydalı olsa da gittikçe azalan kullanıcılarda etkinin de azaldığı gözleniyor. Ancak aynı durum 10 bin altındaki kullanımlar için de geçerli. Ara değerlerde ise hasthag beklenenin tersi bir grafik çiziyor.

Bakalım Facebook bu sonuçlardan sonra hasthag kullanımı için ne gibi yenilikler getirecek ve Twitter’a bu alanda rakip olacak.

facebook-hasthagde-bekledigini-bulamadi-icerik

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı