MODD/report
fareler-uzerinde-beyin-kontrolu-saglandi

Fareler Üzerinde Beyin Kontrolü Sağlandı

21 Ağustos 2015 • FİKİR VE YARATICILIK, REPORT

Yıllardır üzerinde birçok spekülasyonların döndüğü beyin kontrolü Washington Üniversitesi Tıp Fakültesi, Illinois Üniversitesi ve Ulusal Sağlık Enstitüsü araştırmacıları tarafından gerçeğe dönüştürüldü.

Fareler üzerinde gerçekleştirilen deneylerde asıl amaç, beyin hücreleri olan nöronların yapısını ve işleyişini anlamak. Farelerin beynine yerleştirilen ve dokuya enjekte edilen implantlarla gerçekleştirilen deney, farelerin hareketlerini kontrol edebilme yetkisini sağladı. Farelere yerleştirilen ve sıvıda iletilebilen ışıklar yayan ultra ince LED sayesinde yapılan deney beyindeki devrelerin nasıl çalıştığını görmemizi sağlayacak.

Bu çalışmanın ileride madde bağımlılığından depresyona birçok hastalığa tedavi olacağını belirten Doç. Dr. Michael R. Bruchas, daha çalışmanın başında olduklarını ve gidilecek epey bir yol olduğunu belirtiyor.

Her ne kadar hayvan deneyleri hala daha tartışılan hassas bir konu olsa da teknoloji ve tıp alanındaki ilerlemelerde oldukça gerekli olduğu da yadsınamaz bir gerçek.

fareler-uzerinde-beyin-kontrolu-saglandi

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı