MODD/report
forddan-akilli-far-teknolojisi

Ford’dan Akıllı Far Teknolojisi

23 Temmuz 2015 • MARKA VE PAZARLAMA, REPORT

Gelişen teknolojinin en çok etkilediği sektörlerden birisi de araç sektörüdür. Bu gelişimi konfor kadar güvenlik için de kullanmak isteyen markalar yeni tasarımlarla karşımıza çıkmaya devam ediyor. Otomobil sektörünün en önde gelen markalarından Ford bu kez tasarım bir araçla değil, güvenlik önlemi sunan farlarıyla karşımıza çıkıyor.

Ford, akıllı far teknoloji ile yayaların karıştığı kazaları engellemeyi amaçlıyor. Karanlıkta en büyük sorunlardan olan yayaların görülmemesi konusunda kolları sıvayan Ford, gece hareket halinde olan cisimleri saptayan bir teknoloji geliştirdi. LED lambalarla işi çözen marka bu lambalara kızılötesi görüş yeteneğini entegre etmiş.

Hareket halindeki insan ve hayvanları algılayabilen bu farlar sürücüye anında ikazda bulunuyor ve doğrudan hareket halindeki nesneye dönerek sürücünün dikkatini oraya odaklıyor.

Benzer bir çalışmayı bu sene BMW markası CES 2015’te bizlere sunmuş, aydınlatma ile kaza önleme çalışmalarını bizlere göstermişti. Bakalım bu teknolojinin geliştirilmesi için çalışan bir sonraki marka kim olacak?

forddan-akilli-far-teknolojisi (1) forddan-akilli-far-teknolojisi

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı