MODD/report
geleneksel-bal-toplayicilari

Geleneksel Bal Toplayıcıları

8 Mart 2014 • REPORT, YAŞAM VE STİL

Nepal’de yaşayan Gurung kabilesinin iki yılda bir yaptığı bal avlama maceraları, ödüllü İngiliz sanatçı Andrew Newey tarafından fotoğraflandı.

8000 yıllık geçmişi olan bal toplayıcılığı, Nepal uçurumlarında devam ediyor. Bal toplayan Gurung yerlileri, atalarının aletleri olan el dokuması ip merdivenlerle uçurumlara sarkıyor ve büyük bal kovanlarını keserek sepetlere koyuyorlar. Sivri bambu sopalarıyla yaptıkları kesici aletler onları hem arılardan uzakta tutuyor ve işlerini yapmalarını kolaylaştırıyor hem de dengelerini sağlamalarına yardımcı oluyor.

Yaktıkları ateşlerle arıları kovandan uzaklaştıran yerliler, teknolojiye ayak uydurarak koruyucu kıyafetlerini giymeyi de ihmal etmiyorlar. Çünkü boyları 3 cm’i bulan dünyanın en büyük bal arıları olan bu tür ciddi sağlık sorunlarına hatta ölüme yol açabilmekte.

Düşme ve arı sokma tehlikesinin dışında, aşırı “Rhododendron” barındıran beyaz güllerden üretilen balların, aşırı tüketimi sonucu ortaya çıkan Grayanotoksin zehirlenmesi de bu tehlikeli işin bir yan etkisi olarak kendini göstermekte. Zehirlenmeye sebep olabilen bu ballar gene de Japonya, Kore ve Çin’de yüksek fiyatlara satılmakta.

Geleneksel Bal Toplayıcıları Geleneksel Bal Toplayıcıları Geleneksel Bal Toplayıcıları Geleneksel Bal Toplayıcıları Geleneksel Bal Toplayıcıları Geleneksel Bal Toplayıcıları Geleneksel Bal Toplayıcıları Geleneksel Bal Toplayıcıları Geleneksel Bal Toplayıcıları Geleneksel Bal Toplayıcıları Geleneksel Bal Toplayıcıları Geleneksel Bal Toplayıcıları Geleneksel Bal Toplayıcıları

 

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı