MODD/report
giyilebilir-teknoloji-icin-ilk-adimlar

Giyilebilir Teknoloji İçin İlk Adımlar

19 Aralık 2013 • FİKİR VE YARATICILIK, REPORT

Giyilebilir Teknoloji İçin İlk AdımlarProtocell’lerle çalışmak yeni ve devrim niteliğinde olan, hala gelişmekte olan yeni bir bilim alanıdır. Protocell, canlı olmayan ama yaşayan organizmalarla birleşebilen moleküllerdir. Tıp alanında birçok araştırmanın merkezinde olan bu madde şimdi de tamamen yeni bir biyo-teknoloji alanına bizlere merhaba diyor.

Protocell‘lerle çalışmak gelecek için malzemeler üretmeye yeni bir vizyon katıyor. Sentetik, cansız ve laboratuar ortamında üretilen bu akışkan madde, Londralı tasarımcı Shamees Aden ile çok farklı bir alanda hizmet vermeye hazırlanıyor.

3 boyutlu baskı yöntemiyle üretilen ve şekillendirilen bu madde, bir insanın ayağını çorap gibi sarıyor. Tabi ki bu sıvının görevi burada bitmiyor. Ayağı saran Protocell sıvı, bir ayakkabı gibi ayağınızı korurken, ne kadar aşınırsa aşınsın kendini yeniliyor. Şu an için daha gelişme aşamasında olan bu teknolojinin tam anlamıyla kullanılmasına daha yıllar olduğunu belirten Danimarka Üniversitesinden Dr Martin Hanczyc, bu gelişmelerin ilerleyen yıllarda giyilebilir teknoloji haline gelmesinin kaçınılmaz olduğunu da ekliyor.

Tasarımcılığını, araştırmacılığıyla geliştiren Shamees Aden’in sitesini ziyaret etmek isteyenler, isim linkinden sayfaya ulaşabilirler.

Giyilebilir Teknoloji İçin İlk Adımlar Giyilebilir Teknoloji İçin İlk Adımlar 

Giyilebilir Teknoloji İçin İlk Adımlar

 

 

 

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı