MODD/report
global-agency-cannesa-alinmadi

Global Agency, Cannes’a Alınmadı

3 Aralık 2013 • FİKİR VE YARATICILIK, REPORT

Global Agency’nin Yönetim Kurulu Başkanı İzzet Pinto her yıl katıldıkları Cannes Televizyonculuk Fuarına da bu sene farklı bir şekilde katılacaklardı ancak yaşanan bazı sorunlardan dolayı katılım bu yıl gerçekleşemedi.

Katıldığı her yıl dikkat çeken Global Agency, bu kez reyting teması üzerinden hareketle “Liderlerin en büyük sansasyonlarının bile Türk dizileri ve yarışmaları kadar reyting yapamayacağına” dikkat çekeceği bir tasarımla gidecekti. Tüm reklam panoları ve afişler için izinler alınmış, gerekli ödemeler yapılmış, ancak beklenmedik bir anda, bir gecede reklamlarının yasaklandığını öğrenen Pinto şu açıklamalarda bulundu.

Pinto; “Eski Fransa Cumhurbaşkanlarından Nicolas Sarkozy, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve ABD Başkanı Barack Obama’yı karikatürize eden bir reklam kampanyası hazırladık, özellikle “Televizyon Fuarı” için gelenlerin kaldığı otellerin civarındaki billboardları kiraladık, gerekli izinleri aldık, ödemeleri yaptık ancak bir gecede ani yasakla karşılaştık. Kampanyanın görsel içeriğini hazırlamak için yurt içi ve dışındaki en iyi illüstratörlerle çalıştık, 15 günlük bir hazırlık süresi oldu. Kampanyanın Cannes’da etkili bir görünürlük sağlamak adına geniş bir mecra planlaması yapıldı ve reklam alanları önceden rezerve edildi. Ancak heyecanımız yarıda kaldı; nedensiz bir engelleme ile karşılaştı reklamlarımız. Dünya genelinde bugüne kadar liderlerin özne olarak yer aldığı benzer birçok reklam kampanyası örneği olmasına rağmen, kampanyamız somut bir gerekçe gösterilmeden engellenmiş oldu” ifadelerini kullandı.

Reklam kampanyasını hazırlayan Alaaddin Adworks Ajans Kreatif Direktörü İsmail Bölükbaşı ise “Siyasi liderlerin dünyada birçok kez reklam kampanyalarında kullanıldığını, ancak konu bir Türk şirketi olunca gösterilen bu hassasiyeti anlamakta zorlandıklarını söyledi.”

Global Agency bu maddi kayıplardan dolayı haklarını arayacaklarını ve mahkeme yoluna gideceklerini açıkladı. Yapılan çalışmalar ekte mevcuttur. Bakalım bu davadan ve ayıptan sonra yetkililer ve Global Agency hukuki ve siyasi ne gibi çözümler arayacak.

 

global-agency-cannesa-alinmadi global-agency-cannesa-alinmadi-icerik (1) global-agency-cannesa-alinmadi-icerik (2)

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı