MODD/report
google-android-myi-duyurdu

Google, Android M’yi Duyurdu

29 Mayıs 2015 • ONLINE DÜNYA, REPORT

Dün gerçekleşen Google I/O 2015 Konferansı’nda Google’ın yenilikçi planlarını ve önümüzdeki yıl içerisinde getirmeyi düşündüğü birçok proje meraklılarına tanıtıldı. Bunlardan en dikkat çekenlerden birisi de özellikle Nexus kullanıcılarının beklediği yeni işletim sistemiydi.

Android M isimli bu yeni sistem bugün itibariyle Nexus cihazlar (Nexus 9 tablet, Nexus 5 ve Nexus 6 akıllı telefonlar, Android TV ve Nexus Player) için indirmeye sunuldu.

Beyaz ara yüzden uzaklaşan tasarımcılar bu kez kullanıcısına koyu renk bir tema sunmuş, tabi ki beyaz tema seçeneğiyle beraber. Performans konusunda da ciddi geliştirmelerin getirileceğini söyleyen yetkililer, uygulamanın en dikkat çekici özelliklerinden birisi olarak yenilenmiş uygulama izinlerini gösteriyor. Belirli uygulamalar için izinleri sürekli olarak onaylamak ya da izin vermek zorunda kalmayacağız. İstediğimiz anda da bu izinleri kaldırabileceğiz.

Google’ın Android M ile en dikkat çeken yeniliği ise Android Pay. Wallet uygulamasını yenileyen Google, mobil ödeme için ciddi bir revizyona gitmiş. Sistemin diğer kullanıcılara sunulması ise yılsonunu bulacak.

Android M’de gelecek bir yeni özellik de parmak izi tarama sistemi. Cihazları parmak izi taramayı destekleyen cihazlar için geçerli olacak bu özellik, daha sonra Android için bir standart haline getirilecek.

Pil ömrü için de bir uyarlama yapan Google, Doze isimli bir eklentiyle Android M sistemli cihazların belirli süre kullanılmadığında cihazı kapalıya yakın bir konuma getirmesini sağlıyor. Bu da ciddi ölçüde pil ve şarj tasarrufu sağlıyor.

Uygulamayı Android M linkinden indirebilirsiniz. Ancak hemen belirtelim sürüm tam olarak tamamlanmadığı ve hala daha geliştirme sürecinde olduğu için sorunlar yaşayabilir, eski sürüme dair önemli verilerinizi kaybedebilirsiniz.

google-android-myi-duyurdu

 

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı