MODD/report
google-map-makeri-durdurdugunu-acikladi

Google, Map Maker’ı Durdurduğunu Açıkladı

11 Nisan 2017 • ONLINE DÜNYA, REPORT

Özellikle ülkemizde en sevilen hizmetlerden birisi olan Google Maps içerisindeki Map Maker resmen kaldırıldı.

Google’ın 2005 yılında hayatımıza soktuğu ve keşif, araştırma yapmak isteyenlerin saatlerce zaman harcadığı Google Maps insanların en büyük yardımcılarından biri. Sistemi geliştiren ve 2008 yılında kullanıcıları da sisteme katmak isteyen Google, Map Maker ile buna olanak sağladı. Ancak hesaba katmadığı bir şey oldu “kullanıcıların eğlence duygusu”.

Harita verilerindeki değişiklik olanağı sayesinde sık kullanılan rotaları işaretlemek, cadde ve sokakların isimlerini güncellemek amacıyla oluşturulan Map Maker, insanların yanlış ve rekabet yaratacak paylaşımlarına da olanak sağladı. İşte bu sebeple de Google duruma el koydu. İnsanların sistemi kötüye kullanımından dolayı böyle bir karar aldığını belirten Google, kullanıcıların haritalar üzerinde ekleme ve değişiklik yapma imkânından dolayı sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi.

Hemen belirtelim Map Maker sistemi Google Map içine onay süreciyle birlikte doğrudan entegre edilmiş durumda. Ancak eski sistemle karşılaştırılamayacak düzeyde basit bir şekilde. Google’ın resmi blog sayfasından yaptığı açıklama ise;

Resmi blog sayfasından “Kullanıcıların geçtiğimiz yıl boyunca, Google Maps ve Google Arama üzerinden haritalarda doğrudan değişiklikler yapabilmesi için yeni özellikler geliştirdik. Yerel Rehberler programımıza yaptığımız eklentilerle birlikte Map Maker servisinin kullanımını sonlandırmış bulunuyoruz. Amacımız Google Maps’i mobil ve masaüstü kullanımda daha iyi hale getirmek.”

google-map-makeri-durdurdugunu-acikladi

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı