MODD/report
Haftanın Röportajı : Design State ve Mürvet Çolakbayraktar

Haftanın Röportajı : Design State ve Mürvet Çolakbayraktar

28 Mart 2014 • Genel, REPORT, REPORT CLUB


Haftanın Röportajı : Design State ve Mürvet Çolakbayraktar
Mürvet ÇOLAKBAYRAKTAR

KURUM : Design State

Ünvan   : İç Mimar

E-mail    :mc@designstate.com.tr

Social Network :

www.designstate.com.tr

Instagram: design_state

Facebook : Design State

 

 

 

10 cümle ile kimsiniz?

1988 yılında İstanbul’da doğdum ve her gün bize yeni bir şeyle ilham kaynağı olan bu şehirde yaşamaya bayılıyorum. Hayal gücüm bilgimin önündedir, müzik hep benimledir, keşfetmediğim her şey yapılacaklar listemdedir ve hem çok okuyan hem çok gezen bilir hayat ilkemdir. Tasarım ve İtalya merakım beni Istituto Europeo Di Design Milano’da “İç Mimarlık” okumaya, ardından Domus Academy’de  “Otel Tasarımı” eğitimi almaya, modaya olan ilgim de Central Saint Martins-Londra’da beni iç mimariyi modayla birleştiren “Vitrin ve Perakende Tasarımı” eğitimi almaya sürükledi. Türkiye’ye döndükten sonra bir süre “Event Tasarımcısı” olarak çalıştığım Ceremony Flowers&Events sayesinde de görsellik, sunum ve vitrin tasarımı üzerine kendime çok şey kattım. Bu yola çıkmaktaki ilham kaynağım ve hedefim, öğrenci olduğumdan beri İç Mimari ve Moda’yı birleştiren bir girişimin öncüsü olmaktı. Ve sonunda Design State’i kurduk.

Haftanın Röportajı : Design State ve Mürvet ÇolakbayraktarEn sevdiğiniz markalar?

Mobilya tasarımı olarak Minotti, Kartell, Gautier, Chaplins, Habitat ve Bo Concept. Moda dünyasında ise kısıtlamak biraz zor olacak ama Alexander Wang, Balenciaga, Celine, Chanel, Alexander Mcqueen ve Zeynep Tosun’un tasarımlarını çok beğeniyorum.

 

En son okuduğunuz kitap?

Patti Smith –Just Kids

 

Size Göre Yılın Filmi ve Dizisi?

Da Vinci’s Demons ve The Great Gatsby

En sık kullandığınız uygulama?

Instagram ve Pinterest

 

Bu aralar takıntınız nedir? 

8 tracks. Bütün gün moduma göre harika mixler içeren bu sitenin müptelası oldum.

 

Önümüzdeki 5 yılın trendi sizce nasıl olacak?

Şu an çok revaçta olan ham ahşabın tasarım dünyasında 5 sene daha trend olacağına eminim. Moda Tasarımında ise geometrik desenleri son zamanlarda birçok koleksiyonda görüyoruz, uzun bir süre daha göreceğimizi düşünüyorum.

 

Haftanın Röportajı : Design State ve Mürvet ÇolakbayraktarKendi müziğinizi nasıl tanımlıyorsunuz ?

Benim müziğim tamamen ruh halim ve o an yaptığım şeyle alakalıdır. Çalışırken, spor yaparken, araba kullanırken genelde farklı ritmlere ihtiyaç duyuyorum. Ama en sık dinlediğim tarzlar arasında Upbeat Lounge, Chill out, Indie Rock, Enstrümental ve Deep House yer alıyor.

 

Hangi süper kahraman olmak isterdiniz ?

“Alice in Wonderland”in Alice’i olmak isterdim. Çünkü inanılmaz bir hayal gücüm var ve benim hayatımın odak noktası hayal gücüm.

 

Hayat bir kumar mı, öyleyse kim kazanıyor ?

Hayat bence cesur olup risk almayı göze alabilenlere kumar. Kimin kazandığına gelirsek, iyi ve kötü ayrımındansa oyunu kuralına göre oynamayı bilenler kazanıyor.

 

Görünmezlik pelerininiz olsa nereyi izlemek istersiniz ?

Hayranlık duyduğum, takdir ettiğim yaratıcı tüm fikirlerin çıkış noktasının konuşulduğu yerleri izlemek isteyebilirdim sanırım. Dedim ya hayal gücünün sınırsız olduğu her platform benim ilgi alanım. Bir de sevdiğim bir insan uzaktaysa,onu izlemek isteyebilirdim.

 

Keşke ben bulsaydım dediğiniz fikir ?

Karl Lagerfeld’in projeleri için bulduğu bütün fikirleri ben bulmak isterdim. O fikirlerin çıktığı yaratıcı beyine hayranım çünkü.

 

Yarın öleceğinizi bilseydiniz…

Belki de birçok insanın yapmak isteyeceği şeyi, bütün sevdiklerimi bir araya toplayıp, son dakikama kadar onlarla beraber olmayı.

 

2014 planınız nedir?

Design State’i hızlı adımlarla ve ilham verecek yaratıcı işlerle planladığım noktaya taşımayı ve mümkün olduğu kadar seyahat etmeyi planlıyorum.

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı