MODD/report
5

Haftanın Röportajı : Güliz Tükek ve İlkiz İş Geliştirme

7 Ağustos 2014 • Genel, REPORT, REPORT CLUB

1

Ad Soyad :

Güliz TÜKEK

Kurum :

İlkiz İş Geliştirme

Ünvan :

Yatırım Yönetimi

 

Social Network :

ilkiz.com 

LinkedIn

 

E-mail : fikrinvarsailkizvar@ilkiz.com.tr 

 

10 cümle ile “İlkiz İş Geliştirme” nedir?

Biz fark yaratacak fikirleri hayata geçirmek için çalışıyoruz. İnsana ve dünyaya değer katacağına inandığımız her fikrin arkasında duruyor, iş tecrübemiz, sermaye desteğimizle hayallerin gerçeğe dönüşmesine yardımcı oluyoruz.

Kendi sektöründe değer yaratma potansiyeli olan fikir ve şirketleri girişimci ruhuyla yatırıma dönüştürüp, yönetim süreçlerini yapılandırıp fark yaratan yapılar oluşturuyoruz.

Yaşama katma değer sağlayacak projeleri yatırımla destekleyerek başarılı şirketler oluşturmayı amaçlıyoruz. Çıktığımız bu yolda, yeni oluşumlara sadece sermaye değil heyecan da katarak geleceğin inşasını bugünden başlatmak istiyoruz. Mühendislik, satış/pazarlama, finans alanlarındaki bilgi ve iş tecrübelerimizi yeni iş alanlarında yatırıma dönüştürmeyi hedefliyoruz.

Sermaye yönetimiyle fark yaratan başarılı yapılar oluştururken, en önemli sermayenin insan olduğunu biliyoruz. Yaşamı her canlı için daha güzel kılmanın yolu bizce yaratıcı fikirlerden geçer. Bu nedenle insanların yaratıcı fikirlerini gerçek dünyaya yansıtmalarını sağlayacak her türlü ortamı sağlıyoruz. Güven temeline dayalı çalışma ortamımızda başarının bilinmeyene adım atmaktan geçtiği inancı ile pozitif iletişim gücümüz ile her adımımızda fark yaratırız.

 

Size gelen şirketlere yol mu gösteriyorsunuz yoksa onları varacakları yere mi götürüyorsunuz? Başka bir deyişle “balık mı veriyorsunuz yoksa balık tutmayı mı öğretiyorsunuz?”

2İlkiz olarak biz; ne balık veriyoruz, nede balık tutmayı öğretiyoruz. İlkiz olarak peşinen verecek balığımız da var, balık tutmayı öğretecek bilgimiz de, ancak bizim tercihimiz; bize gelen girişimciyle veya şirketle beraber balık tutmaya çıkmak. Bu yolda balığı tutarsak beraber tutmuş olacağız ve tutmuş olmanın mutluluğunu beraber yaşayacağız.

İlkiz olarak başarıyı elde etme noktasında projeye olan inancımızla çıktığımız yolda; fikir sahibi olan kişi ve şirkete hedefi nasıl yakalayacaklarını anlatıyor, beraber sarf edilen eforla varmak istenilen noktaya gitmek için beraber çalışıyoruz.

 

Bu fikir nasıl ortaya çıktı?

Aklınıza gelen bir fikri hayata geçirme boyutunda geç kaldığınızda ve başkası tarafından hayata geçirildiğinde genellikle ilk söylediğimiz şey ‘Ben bunu düşünmüştüm.’ oluyor. Biz bunu dememek için aksiyon alıp hayata geçirdik.

Bizce başarı, fark yaratmakla eş anlamlı. Artık herkesin gittiği yollardan değil, farklı yollardan geçmek gerek. Biz görülmemişi görmek, yapılmamışı yapmak istiyoruz. Hayata değer katacak, fark yaratacak fikirlerin kâğıt üzerinde kalmalarına razı değiliz. Biz onları hayata geçmeleri için destekliyor, fikirle sermayeyi bir araya getirmek için çalışıyoruz.

Bir fikrin dünyayı değiştirebileceğine inananlardanız.

Bu yüzden; Fikrin varsa İlkiz var!

 

Sisteme kayıt olma şartları nelerdir?

Sisteme kayıt olmanın bir şartı yok, fikre sahip olmanın şartı olmadığı gibi. Bizim odak noktamız bilimsel, yaratıcı ve yenilikçi bakış açısına sahip her fikrin değerlendirilmesi gerektiğidir.

 

Müşterilerinizle iş süreciniz nasıl işliyor? İstanbul dışındaki bir şirket ile iletişimi nasıl sağlıyorsunuz?

İlkiz İş Geliştirme olarak bir proje havuzumuz var. Bu havuz;

  • *Kendi iş geliştirme ve yatırım takımımız içinde beyin fırtınası ile araştırarak elde ettiğimiz fikirlerden,
  • *Fikrin varsa, İlkiz var! ile gelen tüm girişimci fikirlerinden,
  • *İletişimde olduğumuz danışman ve aracı firmalardan gelen projeler ile oluşturuyoruz.

Yatırım yapmaya uygunluğa göre belirlediğimiz eleme kriterlerinden geçirerek yatırım kararını alıyoruz. Fark yaratması en önemli çıktı olmakla beraber büyüme potansiyeli, sürdürülebilir olması, kurumsallaşmaya müsait olması ve trend sektörler-eğlence, eğitim, sağlık, teknoloji- içerisinde yer alması karar alma aşamasında önem arz ediyor.

 

İş Geliştirme için daha çok hangi şirket ve sektör gurupları sizinle iletişime geçiyor?

Türkiye’de satış yapmak isteyen uluslararası markalar ile iletişim halindeyiz. Türkiye’de dağıtım ağlarını oluşturmak için yerli iş birlikleri arıyorlar; bu noktada önceden hayata geçirilmiş başarılı projeleri yapanlar ile çalışma arzuları oluyor. Sektörler; kimya, bebek, teknoloji öncelikli olmakla beraber perakende alanına giren diğer tüm sektörleri kapsıyor.

 

Bugüne kadar dikkatinizi en çok çeken proje ve fikir neydi?

3Her fikir ilgi çekici ve heyecan verici olabiliyor aslında. Kimisi yeni bir buluş, kimisi de var olan bir şeyin üzerine geliştirme ve maksimum fayda sağlama hem insanlığa hem de işin yapılış biçimine.

Eğitim alanında bir projemiz var; Mutlu Aile Mektebi/MAM. ‘Her çocuk özel ve tektir.’ felsefesiyle aileyi de içine alan bir eğitim kurumu oluşturmak. 2015 Haziran’da hayata geçirmeyi planladığımız bu projemiz; düşünebilen, öğrenirken yönetilen değil yön veren, gelecekte fikirlerini özgürce dile getirebilecek bireylerin yetiştirilmesi için özel ve tek hazırlanmış programların uzmanlar tarafından takip edilerek öğretici ve eğitici bir altyapıdan oluşuyor.

 

Aldığınız proje ve fikir sayısı nedir ve bunun ne kadarı gerçekten destek almayı hak ediyor?

İlkiz İş Geliştirme fikir olarak 2014 Ocak ayında doğdu. Mayıs ayından itibaren oluşturduğumuz şirket süreçlerimiz ve iş modeli yönetim yaklaşımımız ile yürümeye başladık. Doğduğumuz andan itibaren bugüne kadar toplamda 13 proje geliştirdik, şu an 3 proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. 3 projenin temeldeki benzer özellikleri; trend sektörlerde yer almaları ve çıktı olarak insanlığa, yaşama katma değerlerinin çok yüksek olması.

 

Bu gelişim ve değişim sürecinde ayak uyduramayan firmalar oldu mu? Bu süreçte doku uyuşmazlığı yaşanabiliyor mu?

Yatırım yapmayı düşündüğümüz projede en önemli şeylerden biri aynı vizyona sahip olabilmek. Bir fikre sahip olabilmek ve onun fayda sağlamasını istemek tabi ki de çok mühim, ancak bu faydanın sağlanması noktasında önce fikrin kendi kendine başarı elde etmesi gerekiyor. Bunun içinde şirket süreçlerinin hedefe odaklanmış maksimum faydada oluşturulması gerekiyor. Farklı bakış açılarından değerlendirilerek karar almak mühim.

 

Tanıtımınızı hangi yolla yapıyorsunuz?

Yapmayı hedeflediğimiz iş doğası gereği network oluşumunu şart kılıyor. Bu çerçevede, sosyal medya varoluş amacını kullanmak en doğru yol oluyor. Fikri olan, girişimci ruhuna sahip olan her birey interneti kullanıyor, Facebook – Twitter – E-Mail – Linkedin vb. Bu alanlara odaklanmış konumdayız.

 

Sosyal Medya’nın kullanımının artması İş Geliştirme gibi fikirlerin daha çok tutulmasını sağlıyor mu?

Sosyal Medya değişen dünyanın en güzel buluşu. Bugün istediğiniz herkes ve her şeyle ilgili bilgi sahibi olmanızı sağlayan bir araç. İletişim çok kolay, bir tuş ile yazışabiliyor, konuşabiliyorsunuz… Böyle bir ortamda fikirlerin paylaşımı zaman aşımına uğramadan yapılabiliyor ki bu tabi ki de bizim için muhteşem bir kaynak. Sadece bizim için değil insanlık için müthiş bir ortam sağlanmış oluyor. Bu açıdan bakıldığında, iş geliştirme ve yatırım noktasında hızlı iletişim sayesinde bu alan kendiliğinden popüler olmuş oluyor.

4

İlkiz İş Geliştirme Yönetim Kurulu Başkanı Rafet Tükek,İlkiz İş Geliştirme Yönetim Kurulu Üyesi Güliz Tükek (sağda), İlkiz İş Geliştirme Yönetim Kurulu Üyesi İlknur Tükek Omay (Solda)

 

Yaratıcı ve faydalı bir fikrin kurucusu olarak birkaç da kişisel soru sormak istiyoruz. Sizin için;

 

Yılın Filmi-Dizisi?

American HustleDüzenbaz filmini çok beğenmiştim.  Bir işte iyi olabilmek için, o işi tecrübe etmiş olmak ve karşı tarafın hamlesini düşünerek hareket etmek başarıyı getiriyor. Kardeş Payı dizisi bence yılın dizisi ödülüne layık. Yenilikçi çekimler, içinde tutan senaryosu ile keyifli ve eğlenmeyi hak ettiğimiz zaman diliminde izlemesi keyifli bir dizi.

 

En sık kullandığınız uygulama?

Hiç kuşkusuz ki bir numarada yerini Whatsapp alıyor. Arkadaşlar, gruplar, toplu mesajlar derken en kolay iletişim yolu.

 

Bu aralar takıntınız?

Bu aralar hiç kuşkusuz takıntım dünyaya gelmiş olan yeğenim. Hayata gözlerini açmış bu minik insanı sabah uyanınca, akşam yatarken, hatta geceleri uyanınca acaba sütünü içti mi, gazını çıkardı mı, uyuyor mu diye düşünmekten kendimi alamıyorum 🙂

 

Önümüzde ki  beş yılın iş ve teknoloji trendi sizce ne olacak?

6Trendler insanların ihtiyaçlarına ve bu ihtiyaçları kolaylaştırmaya yönelik gelişiyor ve şekilleniyor. Hiç kuşkusuz sağlık ve teknoloji alanlarında gelişmeler önem arz edecekler. 3D printing sektörünün insanlık için birçok alanda çok önemli bir rolü ve hacmi olacağına inanıyorum. Sağlık sektöründe oluşmakta olan ve oluşacak yeni buluşlar trendi belirleyecek kanısındayım.

 

Hangi Süper Kahraman olmak istersiniz, neden?

Ninja Kaplumbağalardan Michelangelo olmak isterdim… Bir takım içinde olmanın getirdiği güzellikle hem komik, biraz şımarık ama uysal olmasıyla ve en önemlisi yemek yemeyi sevmesiyle bana çok uygun bir karakter.

 

Görünmezlik pelerininiz olsa, ne yapmak isterdiniz?

Hiçbir şey desem, acaba çok mu inanılmaz gelir. Yapmak istediklerimi kendi potansiyelimi kullanarak yapıyorum zaten, görünmezlik pelerini buna bir artı katmayacak diye düşünüyorum. İnsanın kendi sonsuz potansiyelini kullanarak her gün bu pelerin ile gezebileceğine inanıyorum.

 

Keşke ben bulsaydım dediğiniz fikir?

Facebook’u ben bulmuş olmak isterdim. Yeni ve farklı olan bu yaklaşımın; Twitter, Linkedin ve Instagram gibi bugün ciddi kullanım oranlarını yakalamış sosyal medya paylaşımlarının temelini oluşturduğunu düşünüyorum.

 

Son zamanlarda en başarılı bulduğunuz reklam?

Son zamanlarda işte budur diyebileceğim reklam hiç izlemedim maalesef. İzlediklerim çoğu da gerçek olmayan, hep aynıyı tekrarlayan, yenilikten uzak reklamlar… Garanti Bankası’nın yıllar öncesine ait su satan çocuk reklamı üzerinde etkilendiğim reklam bir daha izlemedim. Verilmek istenen mesajın net ama bir o kadarda içten olması çok güzeldi.

 

2014 Planınız?

Hem İlkiz İş Geliştirme ve Yatırım için hem de kişisel gelişimim için gezmenin, bilgi edinmenin, yeni insanlarla tanışmanın çok faydalı olacağında yola çıkarsam sanırım başarılı olmak için sosyalleşmek en önemli planım.

 

Son olarak eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Fikrin varsa, İlkiz Var! 🙂

ilkiz

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı