MODD/report
haftanin-roportaji-yolyola.com

Haftanın Röportajı : “yolyola.com”

17 Eylül 2014 • Genel, REPORT, REPORT CLUB

haftanin-roportaji-yolyola.com (1)

Ad Soyad : Ceyhun Özdemir

Kurum : Yolyola.com

Ünvan : İş Geliştirme Direktörü

E-mail : ceyhun@yolyola.com

Social Network :

 

10 Cümle ile Yolyola Nedir ?

yolyola.com aynı yolu ayrı ayrı gidenleri bir araya getiren bir yolculuk paylaşım platformu. Trafikte bir ya da iki kişiyle yola çıkan arabaların sayısını düşürmeyi hedefleyen yolyola.com, sürücü ve yolcuları buluşturuyor, yapılan yolculukları ve en önemlisi masrafları paylaşma şansı sunuyor. Özellikle şehir içinde herkesin kendi arabasıyla yola çıkmasının hepimizi ilgilendiren sonuçları var. Sürekli artan trafik, her gün yeniden yaşanan bir otopark problemi, karbon salınımının çevreye verdiği zarar, bozulan yolların yanında yıpranan sinirler.

Türkiye’nin yolculuk paylaşım ağı yolyola.com’u, paylaşım ekonomisinin ulaşım aktörü olarak görebiliriz. Burada paylaşılan her yolculuk, trafiğin düşmanı, bütçenin ve çevrenin dostu.

 

Bu fikir nasıl ortaya çıktı? Trafik sorununa çözüm olmak için mi yoksa çevre duyarlılığına dikkat çekmek için mi?

Biz interdisipliner bir yapının içinde entegre iletişim çözümleri için beraber çalışan insanlarız. Hepimiz İstanbul’da yaşıyoruz, her gün trafiğin daha kalabalık bir yüzüyle karşılaşıyoruz. On sene içinde yolda kıpırdayamaz bir hale gelmemek için bugünden biraz kıpırdanmaya karar verdik ve yolyola.com yola çıktı. Tabii ki fikrin doğuşu sırasında yolyola.com’un çevreye duyarlı ve sürdürülebilir bir proje olması, karar verme sürecimizi hızlandırdı.

 

Çevreye olan katkınız tartışılmaz bir gerçek, bu konuda herhangi bir sivil toplum kuruluşu veya devlet kurumundan destek görüyor musunuz?

Lansmanımızı 2013 yılının Eylül ayında İstanbul’daki Yeşil İş Konferansı’nda yaptık. Devlet kurumlarıyla bir birlikteliğimiz yok.

 

Yurt dışındaki örneklerinden farklı olarak Eko Puan düşüncesi bu fikre nasıl bir artı kattı?

Gamification stratejisinin bir uygulaması olarak doğdu Ekopuan sistemi. Yol masraflarının paylaşılmasının yanı sıra, platformun kendisinin de kullanıcılara bir fayda sunmak istedik. Bu sayede çevre dostu markaların da kullanıcılarımızı ödüllendirmesini sağladık.

 

haftanin-roportaji-yolyola.com (2)Eko Puan uygulamasından sonra Yolyola’yı tercih edenlerin sayısında bir artış oldu mu?

Ekopuan sistemi, lansmanımızla beraber, özellik olarak yolyola.com platformu içinde hep vardı, sistem içindeki markaların sayılarının artmasıyla kullanıcı sayısına pozitif etkisi olduğunu düşünüyorum.

 

Eco Puanlarla daha ne gibi avantajlar sunmayı düşünüyorsunuz?

Eğitimden GSM operatörlerine, birçok farklı sektörden, Ekopuan sistemine dahil olacak markalarla görüşmelerimiz sürüyor.

 

Bildiğimiz kadarıyla bu sisteme kayıt olanlardan bir ücret almıyorsunuz ve her projenin olduğu gibi Yolyola’nın da giderleri var. Bu faydalı projenin mali açıdan hayatta kalmasını nasıl sağlıyorsunuz?

yolyola.com’un hayata geçmesini mümkün kılan tasarımcılar, içerik sağlayıcılar, yazılımcılar ve araştırmacıların hepsi sadece Federation’ın imkânlarını kullanarak, bu projeyi özgün bir yapıyla inşa etti. yolyola.com, kurumsal müşterilerine sunacağı özelleştirilmiş sistem ve arayüz tasarımlarıyla, ilk etapta kendi gelir modelini yarattı. Tabii ki sürdürülebilirlik iddiası taşıyan bir uygulamanın kendi ekonomisi de sürdürülebilir faktörler üzerinde kurulu olmalı. Yakın zamanda, kullanıcılarımıza sunacağımız ödeme kolaylığıyla paylaşılan yolculuklardan hizmet bedeli almaya başlayacağız. Bu katkı gelecekte yolyola.com’un mali açıdan daha sağlıklı bir yapıya kavuşmasını sağlayacak.

 

Bir araç paylaşım sistemi olan Yolyola platformuna olan güveni nasıl sağlıyorsunuz?

Türkiye’nin yolculuk paylaşımına hazır olup olmadığı tartışmaları arasında sıkça değinilen güvenlik konusu da yolyola.com’un yeni güvenlik adımlarıyla cevaplanmış görünüyor. Facebook’la bağlanma kriterinin ardından eklenen TC kimlik no, cep telefonu ve e-posta doğrulama adımları, kullanıcılara mecburi değil gönüllü katılımın kapısını açıyor. Profil ve güvenlik skorunu artıran yolyola.com kullanıcıları, binlerce yol arkadaşının arasından doğal olarak öne çıkıyor. yolyola.com’da paylaşılan tüm yolculuklar güvenli, hesaplı ve çevreci.

 

Siz veya ekibinizden Yolyola’yı kullanan var mı?

yolyola.com ekibi olarak hem kullanıcılarla daha yakın olmak, hem de deneyimlerini beraber yaşamak adına sürpriz yolculuklar planlıyoruz, bu sayede iyi geri bildirimler alıyoruz. İstanbul içinde kullanıcılarımıza yolculuk paylaşımı deneyimi yaşatan Yolyola Arabası sayesinde pek çok kullanıcımızla tanışma fırsatı bulduk.

 

Bu şekilde uzun bir seyahate ya da tatile gittiniz mi?

Çalışanlarımız arasında özellikle geçtiğimiz yaz döneminde, tatil yolculuklarını paylaşan ve sistemi kullanan, deneyimleyen arkadaşlarımız var

 

Şu an kaç üyeniz var, bunların kaçı aktif?

Şu an 60.000 üyemiz var, bunların 30.000 kadarı aktif olarak yolyola.com’u  kullanmakta. Bu rakamlara çok küçük iletişim harcamalarıyla ulaştık, hâlâ en büyük reklam mecramız arkadaş sohbetleri. Üstelik aktif üye sayımız, ilanlar arttıkça ve ihtiyaç oldukça sürekli artıyor.

 

Bu fikir ışığında yakın arkadaşlıklara, ilişkilere hatta evliliklere denk geldiğiniz oldu mu?

Örnek verdiğiniz mutluluk hikayeleri yaşanmış olabilir, sonuçta yolyola.com bir sosyal ağ ve bu sosyal ağ içinde bu hikâyelerin yaşandığını düşünüyorum.

 

Projenizde ortak seyahatin süresi ne kadar oluyor, kişilerin anlaşamaması gibi bir duruma denk geldiniz mi?

Ortalama bir ortak seyahat süresi yok, yolculuğun yapıdığı güzergaha göre değişiklik gösteriyor. Kişiler platform içinde ortak yolculuk için yazışmalar yapıyorlar, gerekirse telefonla iletişime geçiyorlar. O yüzden ortak bir yolculuk için bir şekilde anlaşıldığını düşünüyorum.

 

Şu ana kadar en uzun mesafe arkadaşlığı hangi mesafeler arasında oldu?

Şu ana kadar yapılmış en uzun mesafe arkadaşlığımız Tekirdağ – Hakkari arası, 2030 km.

 

haftanin-roportaji-yolyola.com (3)Yolyola’yı tercih etmede kadın – erkek istatistiğinde belirgin bir fark var mı?

Üyelerimizin %70’i erkek, %30’u kadın diyebiliriz.

 

En çok hangi güzergahlarda Yolyola tercih ediliyor?

Özellikle yaz aylarında en çok tercih edilen güzergahlar büyük şehirlerden Ege ve Akdeniz bölgelerine doğru oluyor. Tabii ki sezon dinamiklerine göre Karadeniz ve diğer bölgelerden de çeşitli güzergahlara yolculuk yapılıyor.

 

Yolyola fikri daha çok bireysel mi kullanılıyor yoksa kurumsal mı?

Şu an için yolyola.com platformunun kullanımı daha çok bireysel kullanıcılar tarafından oluyor.

 

Kurumsal firmaların sizi tercih etmelerinin öncelikli sebebi ne olabilir?

Yolyola.com, kurumsal müşterilerine sunacağı özelleştirilmiş sistem ve ara yüz tasarımlarıyla, hem çevreye duyarlı bir marka imajı yaratımına yardımcı oluyor hem de uzun vadede servis maliyetlerini düşürebiliyor.

 

Kafanızda buna benzer projeler var mı?

Start-up olarak düşündüğümüz ve planladığımız başka projelerimiz var, bu projelerle ilgili görüşmelerimiz devam ediyor.

 

Tanıtımınızı hangi yolla yapıyorsunuz? Sosyal Medya’nın bu alanda size ne gibi bir katkısı var?

Dönemsel olarak Facebook reklamlarını tanıtım için kullanıyoruz. Tanıtım reklamları yapmadığımız dönemde, üye sayımızın tek etkisi sosyal medya ve onun yarattığı akımdır.

 

En çok hangi platform sizi dönüş açısından memnun ediyor?

Facebook platformu üzerinden iyi geri dönüşler alıyoruz.

 

Sosyal Medya’nın kullanımının artması Yolyola gibi fikirlerin daha çok tutulmasını sağlıyor mu?

yolyola.com da bir sosyal platform ve bu platforma girişi Facebook üzerinden yapıyoruz. Sosyal medyanın kullanımının artması bizim ve bizim gibi sosyal platformlar için büyük bir avantaj, benzer şekilde Twitter kullanımının artması deneyimlerin paylaşımları ve tanıtım için tartışılmaz bir ortam sağlıyor.

 

Yaratıcı ve faydalı bir fikrin kurucusu olarak birkaç da kişisel soru sormak istiyoruz. Sizin için;

 

Yılın Filmi-Dizisi?

“The Grand Budapest Hotel”

 

En sık kullandığınız uygulama?

“Soundcloud”

 

Bu aralar takıntınız?

“Random act of Kindness”

 

Önümüzde ki  beş yılın iş ve teknoloji trendi sizce ne olacak?

iBeacon teknolojisi gelecek 5 yılın teknoloji trendi olacak.

 

Hangi Süper Kahraman olmak istersiniz, neden?

Robin Hood. Görev tanımı çok net olduğu için.

 

Görünmezlik pelerininiz olsa, ne yapmak isterdiniz?

Robin Hood’un görünmezlik pelerini olsa, ne yapmak isterse, onu. J

 

Keşke ben bulsaydım dediğiniz fikir?

change.org

 

Son zamanlarda en başarılı bulduğunuz reklam?

“Baba Beni Okula Gönder”

 

2014 Planınız?

The Next Big Thing’i bulmak.

haftanin-roportaji-yolyola.com

 

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı