MODD/report
hirsizliga-karsi-twitter-kullanin

Hırsızlığa Karşı Twitter Kullanın

3 Haziran 2014 • ONLINE DÜNYA, REPORT

Sosyal paylaşım siteleri bu denli hayatımıza girince, sadece eğlence ve iletişim alanı olmaktan da doğal olarak çıkıyor. Birçok ilanın, yardım isteğinin ve projenin de ev sahipliğini yapan sosyal medya artık suçlular için bir teşhir alanına dönüşüyor.

San Francisco’da bisiklet hırsızlığı son yıllarda %70 oranında artmış ve bu artış insanları farklı çözümlere yöneltmiş. San Francisco’da polis memuru olan Matt Friedman, interaktif ve teknoloji dolu bir yolla belki de en etkilisini geliştirmiş. Yem olarak kullandığı ve içerisinde GPS olan bisikletleri şehre yerleştiren ve sonra eliyle koymuş gibi bulan Friedman, daha sonra bu kişileri adalete teslim etmenin dışında bir de Twitter hesabı üzerinden teşhir ediyor.

Bisiklet deyip geçmeyin çünkü sadece 2012 yılında San Francisco’da toplam değerleri 4.600.000 dolar olan 4.000’den fazla bisiklet çalınmış. Tabi buna önlem almak için de Anti- Theft BicycleBirimi yetkililer tarafından oluşturulmuş. Friedman, Wisconsin Üniversitesi anti-hırsızlık programı kapsamında yürütülen bu girişimle, bisiklet hırsızlığında % 40 düşüş olduğunu söylüyor. Bu organizasyon için Twitter’da SFPDBike adında bir de sayfa kurulmuş.

Görünen o ki, sosyal paylaşım siteleri her ne kadar tartışılmaya devam etse de, bize sunduğu fayda ve avantajlarla hayatımıza her geçen gün biraz daha girmeye devam edecek gibi gözüküyor. BaitBike Linki üzerinden bir kaç örnek izleyebilirsiniz.

hirsizliga-karsi-twitter-kullanin (1) hirsizliga-karsi-twitter-kullanin (2)

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı