MODD/report
htc-turkiyeden-turkiye-selfie-analizi

HTC Türkiye’den Türkiye Selfie Analizi

18 Şubat 2015 • ONLINE DÜNYA, REPORT

HTC Türkiye son zamanların en popüler aktivitesi selfienin Türkiye haritasını çıkardı. Instagram uygulaması üzerinden “#selfie” etiketini yapan 70 bin paylaşımı inceleyen firma hem sosyolojik hem de teknolojik açıdan önemli bir araştırmaya imza attı.

Somera araştırma merkeziyle birlikte yürütülen çalışmaya son 3 ay içindeki paylaşımlar dahil edildi ve araştırmaya Türkiye’nin tüm bölgeleri ve illerinin katıldığı bildirildi. Cinsiyetler arasındaki paylaşım farklılıklarına kadar bilgi sunan araştırmanın sonuçları ise şöyle.

Tek başımıza çektiğimiz selfie oranı % 59 ve selfiler genellikle sevgili, eş ve aile yerine arkadaşlarla olanları içeriyor. Arkadaşlarla yapılan paylaşımlar % 48 iken, ailede bu oran % 23, sevgililerle ise % 26’da kalıyor.

Bir diğer nokta ise erkekler %49 gibi bir paylaşım oranına sahip olurken, bu oranın kadınlarda %38’de olması. Bu fark Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinde ise oldukça artıyor. Doğu bölgemizde paylaşımların %60’ı erkeklere aitken, Güneydoğu’da ise erkeklerin paylaşım oranı %63.

Tüm paylaşımlarda ise genel olarak da iç mekânlar tercih ediliyor. Bu oran iç mekânlarda % 66, dış mekânlarda ise %34. Ayrıca manzara paylaşımlarında erkekler kadınlara oranla daha fazla aktifler. Kadınlarda fazla olan iç mekan paylaşımlarında ise tüm vücudu gösteren fotoğrafların oldukça fazla olduğu gözleniyor.

htc-turkiyeden-turkiye-selfie-analizi(1)

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı