MODD/report
Untitled-1

İnternete Girmek Artık Sınırlı

6 Şubat 2014 • DUYURULAR, ETKİNLİKLER, REPORT

Aylardır tartışma gündemi yaratan “İnternete sınırlama” getirecek yasa meclisten geçti. Meclis Genel Kurulu’nda kabul edilen torba yasayla, Telekomünikasyon İletişim Başkanı’na (TİB) emriyle internet yayınlarını uygulamanın içeriğine bağlı olarak 4 saat içinde durdurabilme veya kapatabilme yetkisi veriyor. Tüm karşı çıkma ve itirazlara rağmen tasarının kabul edilmiş olmasıyla artık erişimi engellenen siteler DNS engellemesinin dışında, URL engellemelerine de maruz kalacak. Yani yasaklanmasına rağmen giriş yapılabilen siteler artık tamamen ulaşıma kapanmış olacak.

Ayrıca yasaklanan sitelere alan sağlayan, “alan sağlayıcılar” da kanunen kapatılmasına karar verilen siteleri yayınlarından çıkartmak zorunda kalacaklar. Üstelik erişimi engellenen sitelere ulaşmayı sağlayacak tüm erişim yollarına da engelleyici tedbir almak zorundalar. Bu da demek oluyor ki siteler yasaklandığı anda tamamen yok olacak. Bunun dışında alan sağlayıcılar, alan sağladıkları sitelerin tüm içeriklerini de 2 yıl boyunca saklamak zorundalar.

Herhangi bir hukuksal dava açılsa bile yasa gereği sonuç alınamayacağını da ekleyelim, çünkü artık tüm yasaklar yasal bir zemin üzerinden sağlanacak.

İnternete Girmek Artık Sınırlı

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı