MODD/report
kalp-krizine-ilk-mudahele-drone-ambulanslardan

Kalp Krizine İlk Müdahele Drone Ambulanslardan

5 Kasım 2014 • FİKİR VE YARATICILIK, Genel, REPORT

Ressam, müzisyen, tiyatrocu gibi birçok yerde görmeye alıştığımız Drone’lar artık sağlık alanına da el attı. Delft Teknik Üniversitesi’nde yüksek lisans öğrencisi Alec Momont tarafından geliştirilen proje şaşırtıcı olduğu kadar işlevsel de. 12 kilometrekare alan içerisinde uçuş yapabilen ve acil müdahale için ekipman taşıyan Drone, uzman bir kişi tarafından yönlendiriliyor. Kamera ve mikrofon sistemiyle yaralı yanında bulunan kişiye ilk müdahaleyi nasıl yapacağını anlatan yetkili, oldukça hızlı sonuç alındığı için sonuç da genellikle olumlu oluyor.

Harici defibrilasyon’un da bulunan drone özellikle kalp krizi geçiren kişilere yardım etmek için düşünülmüş. Amacına göre acil ilaç ve kardiyopulmone ilaçların da iletilebileceği bu cihaz saatte 60 kilometre hız yapabiliyor.

Avrupa’da yılda kalp krizi geçiren 800.000 kişinin sadece yüzde 8’inin hayatta kaldığı gerçeğinden yola çıkan tasarımcı Momont kaza sonrası havasız kalmaya bağlı olarak beyin ölümünün 4-6 dakika içinde gerçekleştiğini ve bu yüzden ilk dakikaların çok önemli olduğunu dile getiriyor.

kalp-krizine-ilk-mudahele-drone-ambulanslardan (1) kalp-krizine-ilk-mudahele-drone-ambulanslardan

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı