MODD/report
mangalda-et-pisirmek-icin-gunes-isigini-kullanmak

Mangalda Et Pişirmek İçin Güneş Işığını Kullanmak

17 Temmuz 2015 • FİKİR VE YARATICILIK, REPORT

İtalyan tasarımcı Francesca Lanzavecchia ve Singapurlu tasarımcı Hunn Wai, yemek pişirmek ve ızgara yapmak için konsantre güneş ışığı kullanılan yeni bir tasarım geliştirdiler. Japon, Çin ve Kore mutfağında kullanılan düz ızgara tasarımından esinlenilen Sunplace, güneşli bir günde doğal bir yemek pişirme keyfi sunuyor. Masa üzerine monte edilmiş bir cam lens, döküm ızgara üzerine odaklanmış şekilde duruyor ve buraya konan etleri güneş ışığıyla pişiriyor.

Sürdürülebilir ve yenilenebilir enerji fikriyle yola çıkan tasarımcılar Milano Expo’da da oldukça yoğun ilgi gördüler. Bu projeyi pozitif enerjileri yemeğe yönlendirme olarak gören Wai, doğal bir görünüm için de ahşap temayı seçtiklerini belirtiyor.

Fizik kurallarını yenilenebilir fikirlerle birleştiren ikilinin tasarımı daha konsept bir çalışma. Ancak ikili gelecekte pişirme yöntemi olarak farklı bir bakış açısı yakaladıklarına emin. Fonksiyonel, işlevsel ve farklı bir çalışma olan Sunplace, şimdilik müzelerde ve fuarlarda sergilense de yakın zamanda piknik alanlarında ve mutfaklardaki yerini alacak gibi gözüküyor.

mangalda-et-pisirmek-icin-gunes-isigini-kullanmak (1) mangalda-et-pisirmek-icin-gunes-isigini-kullanmak (2) mangalda-et-pisirmek-icin-gunes-isigini-kullanmak (3) mangalda-et-pisirmek-icin-gunes-isigini-kullanmak (4) mangalda-et-pisirmek-icin-gunes-isigini-kullanmak (5) mangalda-et-pisirmek-icin-gunes-isigini-kullanmak (6) mangalda-et-pisirmek-icin-gunes-isigini-kullanmak

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı