MODD/report
Microsoft'tan Akıllı Sutyen

Microsoft’tan Akıllı Sutyen

4 Aralık 2013 • FİKİR VE YARATICILIK, REPORT

Microsoft şimdi de farklı bir alanda karşımıza çıkmaya hazırlanıyor. Yazılım devi bu kez tekstil alanında bir proje ile bizlerin karşısına çıkmayı amaçlıyor.

“Akıllı Sutyen” tasarımıyla kadınların stresli anlarda, aşırı yemeğe yönelmelerini engelleyen bir sistem kurmayı amaçlayan  Microsoft yetkilileri, böyle anlarda kadınları uyaracak bir sistem geliştirmeyi tasarladılar. Microsoft’ın Görselleştirme ve İnteraktif Araştırma Müdürü Mary Czerwinski yaptığı açıklamada; “Stres nedenli aşırı yemek yeme sorunu en çok kadınları etkiliyor. Elektrokardiyografi (EKG) ölçümü yapan bir sutyen, bu sorunun önüne  geçmek için mükemmel çözüm olabilir” açıklamalarında bulundu.

Microsoft firması deneyin geliştirilmesi aşamasında sutyenlere takılan bir alıcıyı kadınlara verdi. Alıcılardan elde edilen veriler, bir uygulamayla akıllı telefonlara aktarılarak, kadınların ruh hallerinin ve stres seviyesinin değiştiğini bildiren bir mesaj gönderildi ve sutyenin kullanılabilirliği test edildi.

Söylediğimiz gibi buradaki asıl amaç strese giren bireyin yemeğe yönelmesini engellemek. Bu anlamda erkekler için de bir proje düşünüldü ancak, erkekler için bunun pek de mümkün olmadığı,  iç çamaşırının kalpten uzak olmasının, alınan verinin doğruluğunu etkileyeceği için bu projeden vazgeçildiği bildirildi.

Projenin henüz deneme aşamasında olduğunu hatırlatalım. Ancak çok kısa bir süre sonra, yazılım devi Microsoft karşımıza tekstil alanında da çıkacak gibi gözüküyor.

Microsoft'tan Akıllı Sutyen

İlişkili Haberler

One Response to Microsoft’tan Akıllı Sutyen

  1. […] yaşayan teknolojik gelişimden, son zamanlarda en büyük payı aksesuarlar alıyor diyebiliriz. Google’ın akıllı sutyen’inden, ruh halinize göre renk değiştiren kıyafetlere kadar her alanda etkili olan teknoloji […]

« »

Yukarı