MODD/report
msg-youtubela-anlasmaya-vardi

MSG YouTube’la Anlaşmaya Vardı

7 Şubat 2014 • DUYURULAR, ETKİNLİKLER, REPORT

Müzik Eseri Sahipleri Meslek Birliği Grubu” (MSG) ile “YouTube” arasındaki telif anlaşmazlığından dolayı sistemden kaldırılan 11 bin şarkıcıya ait toplam 145 bin şarkı haberini 2 hafta önce sizlerle paylaşmıştık. Yaşananlardan sonra iki kuruluş arasında anlaşma sağlandı.

Son haberlere göre YouTube ve MSG bu konuyu Fransa’nın Cannes şehrinde düzenlenen müzik fuarında iki kurumun avukatları görüşerek telif konusunda ortak bir karara vardılar. Şu an için detaylar hakkında net bilgiler verilmedi. Ancak bu gelişmenin olmasında Turkcell, Avea, Vodafone ve TT Net’in “ortada haksızlık var, eğer YouTube ödemiyorsa biz de ödemeyiz” çıkışları süreci ekleyen önemli bir etken olarak gösteriliyor.

MÜYAP Başkanı Bülent Forta da konuyla ilgili  “Youtube, Müzik sektörü açısından son derece önemli bir gelir kaynağı. Youtube’un Türkiye ofisini açılması, eser sahibi meslek birlikleriyle telif anlaşmasını yapması güzel bir gelişme. Bir an önce bu anlaşmalar hayata geçmeli, eser sahipleri, yorumcular ve yapımcılar haklarını elde etmelidir. Hem telif gelirleri hem de tanıtım imkanları açısından Youtube Türk müziğinin dünyaya açılan kapısı olacaktır” sözlerine yer verdi.

MSG YouTube'la Anlaşmaya Vardı

 

 

İlişkili Haberler

One Response to MSG YouTube’la Anlaşmaya Vardı

  1. […] yüzünden sürekli davalık olduğunu bilmeyenimiz kalmadı. Ülkemizde de geçtiğimiz aylarda MÜYAP, YouTube ile anlaşmazlık yaşamış daha sonra bu sorun çözüme […]

« »

Yukarı