MODD/report
mutlulugun-formulu-bulundu-gercekten!

Mutluluğun Formülü Bulundu, Gerçekten!

19 Ağustos 2014 • REPORT, YAŞAM VE STİL

Hepimizin aşina olduğu o terim artık gerçek oldu ve mutluluğun formülü bulundu. Mutluluk denen duyguyu formülize eden bilim insanları artık bilimsel olarak da bu formülü ortaya çıkarmış oldular.

Araştırma Londra Üniversitesi, PNAS (Proceedings of the National Academy of Sciences) tarafından yapılmış. Binlerce denek üzerinde fonksiyonel MRI kullanarak yapılan araştırmalarla mutluluk denklemi test edilmiş ve mutluluk değişikliklerini destekleyen etkilerin doğruluğu araştırılmış. (18.420 denek) Mutluluğun deneyim ve yaşanmışlıklar kadar beklentilerle de alakalı olduğunu söyleyen araştırma; beklentilerin ve umudun, deneyim kadar etkili olduğunu, ayrıca ruh halinin ilerideki duyguları belirlediğini ortaya koyuyor.

Anlaşılan o ki, mutlu olmak için gereken üç şey var; deneyim, beklentiler ve ruh hali. Bunlar tabi ki bildiğimiz ve bize bağlı olmadan gelişen şeyler. Bir duygunun formülize edilmesinin bizler üzerinde nasıl bir etkisi olur zamanla göreceğiz. Ancak duyguların formül haline getirilmesi tedavilerden satış stratejilerine, yönetimden iş geliştirmeye kadar her yerde etkili olacaktır. Makalenin tamamına erişmek için digitalintelligencetoday linkini tıklayabilirsiniz. İşte o formül;

mutlulugun-formulu-bulundu-gercekten! (1)

 

mutlulugun-formulu-bulundu-gercekten!

 

 

 

 

 

 

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı