MODD/report
New York'un Ortasında Görünmeyen Bir Baraka

New York’un Ortasında Görünmeyen Bir Baraka

21 Nisan 2014 • FİKİR VE YARATICILIK, REPORT

Görünmezlik hepimizin bir kere de olsa hayalini kurduğu bir yetenektir. Pelerinle veya kıyafetlerle ne şekilde olursa olsun istediğimiz bu özel güç, bir baraka için gerçek oldu diyebiliriz.

Bu baraka “Stpmj Folly” tarafından 2014 Mimari Ligi için tasarlandı. Yanılsamayı en yüksek seviyede yaşatan bu baraka, tüm süsleme ve tasarımların dışında sade ama özel yapısıyla dikkat çekiyor. Dış yüzeyi tamamen yansıtıcı film ile kaplı olan bu “Görünmez Baraka”, “Socrates Sculpture Park”ta bulunuyor. Ağaçların arasında yer alan baraka paralel kenar şeklinde, bu da ağaçlar arasında daha iyi kamufle olmasını sağlıyor. Yansımadan dolayı kapı ve pencerelerin bulunduğu boşluklar, pervazların sanki uçuyormuş gibi görünmesine sebep oluyor ve görenleri şaşkınlığa düşürüyor.

2×4 ahşap çiviler kullanılan inşaatta Mylar (Polietilen tereftalat, polyester ailesine ait polikondenzasyon metoduyla üretilen termoplastik bir malzeme) kullanılmış. Yarışmayı kazanmaktan çok farklı bir deneyim yaşatmak istediklerini söyleyen Stpmj Folly tasarımcıları, Görünmez Baraka ile bunu başarmışa benziyor. Ancak bir sıkıntı var ki giriş çıkış için barakanın kapısını bulmak biraz sıkıntı ve zaman kaybı yaratabilir, tabi evi bulabilecek kadar şanslıysanız.

New York'un Ortasında Görünmeyen Bir Baraka New York'un Ortasında Görünmeyen Bir Baraka New York'un Ortasında Görünmeyen Bir Baraka New York'un Ortasında Görünmeyen Bir Baraka New York'un Ortasında Görünmeyen Bir Baraka

 

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı