MODD/report
nissan-ve-nasa-mars-icin-el-sikisti

Nissan ve Nasa Mars İçin El Sıkıştı

10 Ocak 2015 • MARKA VE PAZARLAMA, REPORT

Nissan ve NASA, Mars yüzeyinde gezecek ve araştırma yapacak araçlar oluşturmak için bir araya geliyor. Yarı robot araçları üretmek için anlaşan firmalar sürücüsüz araç prototipleri üzerinde zaten ayrı ayrı çalışıyorlardı, ancak bu kez birlikte yapılacak Ar-Ge çalışmaları ile Dünya ve Mars arasındaki yolculuğu kaldıracak ve zorlu şartlara uyum sağlayacak araçlar geliştirilecek.

NASA’nın Ames Araştırma Merkezi’nde geliştirecek araçlar Nissan Leaf’ten esinlenilerek oluşturulacak. NASA’da 10 yıl kıdemli bilim adamı olarak çalışan ve şu anda da Nissan’ın Silikon Vadisi araştırma merkezi müdürü olan Maarten Sierhuis bu anlaşmayla ilgili “Bu anlaşmanın NASA Ames’de robotik araçların geliştirilmesi için mükemmel bir fırsat olduğunu ve iki firmanın birbirine çok şey katabileceğini” söyledi. “İyi bir insan-makine ara yüzü geliştirmek için çalışılacağını, bu özerk araçların geleceğin araba teknolojisine de oldukça faydalı olacağını” sözlerine ekledi.

NASA insansız araçlarına otomatik pilot ve trafik anlamında uzmanlaşan Nissan teknolojisini entegre ederken, Nissan da darbe ve hava koşullarına dayanıklılık konusunda katkıda bulunacak. Ayrıca 2020 yılında piyasaya sürmeyi düşündüğü insansız araçlarda da NASA farkını kullanmak istiyor.

2015 sonuna yetiştirmek istedikleri araç projesi bakalım teknolojide ne gibi zıplamalar ve ilerlemelere ön ayak olacak.

nissan-ve-nasa-mars-icin-el-sikisti

İlişkili Haberler

2 Responses to Nissan ve Nasa Mars İçin El Sıkıştı

  1. […] olarak NASA ile ortak çalışma haberleriyle gündeme gelen Nissan şimdi de oldukça dikkat çeken başka bir […]

  2. […] ayı başında Nissan ile ortaklaşa uzay araçları tasarlayacağını duyuran NASA, bu çalışmadan önce kendi tasarımı olan elektrikli aracı MRV’yi (Modular […]

« »

Yukarı