MODD/report
okdugunuz-kitap-muziginiz-olsun

Okuduğunuz Kitap Müziğiniz Olsun

28 Mayıs 2014 • FİKİR VE YARATICILIK, REPORT

Kitap okumanın gerçek keyfini alanlar iyi bilirler ki kitaplar kişiyi uzak ve farklı bir dünyaya alır götürür. Hele ki arkada çalan sakin bir müzikle bu yolculuk bambaşka bir deneyim olur.

Bu ikiliyi bir arada sunmak için Kanada (NRC) de bir Araştırma Görevlisi olan Saif Mohammad ve programcı, sanatçı Hannah Davis, TransProse isimli bir program geliştirmişler. Kitapların en belirgin hissettirdiği duyguları size müzik olarak sunan bu program, kitabın ana duygusuna uygun olarak size bir müzik seçiyor. Sezgi, iğrenme, güven, şaşkınlık, mutsuzluk, sevinç, öfke ve korku.

Programın daha başlangıç olduğunu ve geliştirme aşamasında olduğunu, amacın güzel müzik değil doğru duygu durumu olduğunu sitelerinde belirten ikili, her olayın herkes için geçerli olmayacağının farkındalar. Çünkü kimisinin gerildiği yerde kimisi sadece heyecanlanabilir ya da bu hoşuna bile gidebilir. Ancak düşünce gerçekten yaratıcı ve ilgi çekici. Program hakkında yapılan siteye bir göz atın derim ve hangi kitapların nasıl melodilere sahip olduğunu bir deneyim edin. Musicfromtext linkini tıklayarak siteye ulaşabilirsiniz.

okdugunuz-kitap-muziginiz-olsun

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı