MODD/report
2014-moda-trendleri

Özel Haber: 2014 Moda Trendleri

18 Aralık 2013 • Genel, REPORT, YAŞAM VE STİL

2014 Moda Trendleri

Tasarımın ne derece önemli olduğu son zamanlarda aşikar. Günümüzde insanlar görmeye alışkın oldukları objelerden, giysilerden, maddenin biçimlendiği her şeyden sıkıldılar. Peki bunun sonu nereye varacak diye düşündüğünüzü tahmin ediyorum. Bu doyumsuzluk ve seçicilik her geçen gün tasarımcıların ya da hayal dünyası geniş girişimcilerin daha fazla düşünmesine, daha farklı şeyler üretmesine yol açıyor. Modern dünyadaki hızlı değişim tasarımcıların yeteneklerine görünmez bir baskı yapmakta. Her birimiz durmadan dönen bir değişim dünyasının iç dinamikleri olarak bu yeniliklere göre biçimleniyoruz.

 Daha yaratıcı, daha farklı herhangi bir şey üretmek için kendimize yeni ilhamlar arıyoruz. Yediğimiz yemeklerden tutun da giydiğimiz giysilere kadar etrafımızdaki her şey dünyada görünmeyen trendler tarafından belirleniyor ve bizler de farkında olmadan bu yeniliklere ayak uyduruyoruz. O yüzdendir ki her yenilik, farkı bir bakış açısı yaratmakta her birimizde. Kendimize ait dünyalarımızda bu yeniliklerle yeni ülkeler kurmuş gibi hissedip, farklı ve daha yaratıcı yönlere çeviriyoruz hayat rotamızı.

2014 Moda Trendleri

Bu büyük değişimler, yenidünya trendleri, hepimiz hemfikiriz ki en başta moda dünyasını etkilemekte. Dünyadaki sosyo-ekonomik durum, insanların her konuda farklılaşan alışkanlıkları, değişen iklimler moda trendlerinin görünmez belirleyicileri aslında. Hepimiz farkındayız ki 2000’li yıllardan itibaren insanlar dış görünüşlerine daha çok önem vermeye, modayla iç içe yaşayıp değişen moda trendlerini an be an takip etmeye başladı. Modaya ulaşmak, modayla yaşamak eskiden olduğundan çok daha kolay artık. Sosyal medya sayesinde her türlü yeni ürün, dünyaca ünlü koleksiyonlar, defileler bir tık uzağımızda. Birçoğumuz zamanımızı en doğru şekilde kullanmak adına mağaza gezmek yerine internet alışverişlerini tercih eder olduk. Modanın hayatımızda bu derece söz sahibi olması her birimizde yeni hisler, istekler yaratıyor. Herkes gençleşmek, genç kalmak ve çok daha iyi görünmek istiyor. Spor salonları, zayıflama merkezleri, gençleştirici ilaçlar, kremler, cerrahi müdahaleler adeta bir panzehir görevinde. Herkes sağlıklı, fit ve trendy olmak istiyor. Elbette moda da bu sportif yaşamdan uzak kalamıyor ve trendlerini insanların sporla olan iç içe yaşamlarına göre belirliyor. Son yıllarda insanlar hem trendy hem de rahat giyinmekten yanalar. 1920’li yıllarda yaşayan kadınlar çoktan mazide kaldı, kimse korselerin altında bedenlerinin özgürlüğünü kaybetmek, giysilerinin esiri olmak istemiyor. Dünyada değişen daha şık ve sportif olma düşüncesi, kişileri daha özgüvenli ve rahat hissettiriyor. Artık stretch bluzlar yerini boy friend t-shirtlere bıraktı, unisex sweat-shirtler birçoğumuzun vazgeçilmezi haline geldi. 

2014 bahar ve yaz modasına bakacak olursak 90’ların minimal geometrik şekilleri koleksiyonların dikkat çeken temalarından olacak. Ayrıca son yıllarda cinsiyetler arasındaki belirgin çizginin iyice yok olduğunun da hepimiz farkındayız. Erkeksi bol gömlekler, mokosenler 2013’te olduğu gibi gelecek sezon da yine çok trendy. Diğer yandan “Color block” dediğimiz üst üste renklerin bindirildiği gömlekler hem kadın hem erkek için ön plana çıkıyor.

2014 Moda Trendleri

“Denim-on-denim” modası önümüzdeki yaz ve kış sezonunda da devam ediyor. Büyük baskılı t-shirtlerin üzerinde birçok kültüre ait değişik fotoğraflar göreceğiz, 2013’te gördüğümüz 3 boyutlu resimler de yine koleksiyonların vazgeçilmez parçaları olacak.

Jean efsanesi gelecek sezon da devam ediyor. Jean gömleklerle mini etek ve boy-friend Jean kombinleri 2014’te de şıklık yaratacağa benziyor. 80’li yılların etkisinden bu sene de tam olarak kurtulmuyoruz. Bomber ceketler, yıkamalı gömlekler, sportif görünümlü maxi-mini etekler etrafımızda sıkça görünen ürünler olacağa benziyor. Kısaca özetlemek gerekirse rahat ve şık görüntüyü yansıtan moda akımı 2014’te de etrafımızı saracak ve hepimizin stiline yenilikler katacak farklı bir yıl olacak.

Ama unutmayın Ann Taylor’ın dediği gibi “Stil ile ilgili en önemli şey, gülümsemenizi giyebilmektir.”

Mutlu Haftalar

Merve KESAT

 

2014 Moda Trendleri   2014 Moda Trendleri

2014 Moda Trendleri2014 Moda Trendleri

2014 Moda Trendleri 2014 Moda Trendleri

2014 Moda Trendleri 2014 Moda Trendleri

 

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı