MODD/report
Paris Moda Haftasına Paketlenmiş İnsanlar Damgasını Vurdu

Paris Moda Haftasına Paketlenmiş İnsanlar Damgasını Vurdu

13 Mart 2014 • REPORT, YAŞAM VE STİL

Iris Van Herpen”,” Lady Gaga”nın favori moda tasarımcısıdır. Bu bile yaptığı işlerin ve projelerin ne denli yaratıcı ve farklı olduğunu göstermeye yeter bir özellik aslında.

Herpen, “Paris Moda Haftası”nda Soo Joo Park ve Iekeliene Stange isimli modellerini fetal pozisyonda kıvrılmış ve göbek kordonu gibi gözüken bir oksijen borusuyla, vakumlu bir saklama kabı içerisinde sergiledi. Proje için Belçikalı sanatçı Lawrence Malstaff ile çalışan Herpen, amacını ise “biyo-korsanlık” olarak adlandırıyor ve ekliyor. “Vücudumuzun tek sahibi olup olmadığımız hala araştırılıyor”.

Aslında defilenin bir diğer ilginç kısmı ise üretilen ayakkabıların 3D printer aracılığıyla baskılanmış ve üretilmiş olması. Herpen, teknolojiye bakışını ilham için bir kaynak değil, bu teknikleri dönüştürmek için bir araçtır sözleriyle dile getiriyor. Ayrıca 3D printer ve moda için ise “Kendi Frankeştayn’ımızı yarattık. Teknoloji, her zaman ilerleyen bir güç ve ileride belki de bu güç,  kişilere tasarımlarımızı internetten indirip baskılayacak ve bizleri bitirecek teknolojiyi sunacak bir Frankeştayn’a dönüştürecek” açıklamalarında bulundu.

Farklı, yaratıcı defile tarzı ve açıklamalarıyla Iris Van Herpen,  gene gündeme damgasını vurdu desek çok da yanlış olmaz sanırım.

Paris Moda Haftasına Paketlenmiş İnsanlar Damgasını Vurdu Paris Moda Haftasına Paketlenmiş İnsanlar Damgasını Vurdu Paris Moda Haftasına Paketlenmiş İnsanlar Damgasını Vurdu Paris Moda Haftasına Paketlenmiş İnsanlar Damgasını Vurdu Paris Moda Haftasına Paketlenmiş İnsanlar Damgasını Vurdu

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı