MODD/report
reklamcilar-dernegi-türkiye-reklam-yatirim-raporunu-acikladi

Reklamcılar Derneği, Türkiye Reklam Yatırım Raporunu Açıkladı

2 Nisan 2015 • MARKA VE PAZARLAMA, REPORT

Reklamcılar Derneği üyesi medya ajanslarının verileriyle hazırlanan, 2014 yılının sonuna ait reklam yatırımları açıklandı. Türkiye reklam sektöründeki dijital reklam payını detaylı şekilde açıklayan RD raporunda, dijital reklamların pazar payı ve büyüklük açısından ilk kez gazete ve dergileri geride bıraktığı görülüyor.

Reklamcılar Derneği’nin açıklamalarına ve istatistiklerine Reklamcılar Derneği linkinden ulaşabilirsiniz.

Geçen Yıl, 6 Milyar TL’ye Yakın Reklam Yatırımı Yapıldı

Reklamcılar Derneği üyesi medya ajanslarının verileriyle hazırlanan, 2014 yılının sonuna ait reklam yatırımları açıklandı. Toplam 5.938 TL olarak gerçekleşen reklam yatırımlarında, (search dahil edilirse) bir önceki yıla göre % 4,31’lik bir büyüme gerçekleşti. Televizyon reklamları yatırımlarda yine ilk sırada yer aldı. En hızlı büyüyen ise dijital mecralar oldu.

Reklamcılar Derneği tarafından yeni Dernek Başkanı Kayhan Şardan ev sahiplğinde düzenlenen basın toplantısında; Medya Asbaşkanı Demet İkiler ve Genel Müdür Ayşegül Molu hazır bulundu. Kayhan Şardan’ın gerçekleştirdiği sunumda 2013 ve 2014 yılı toplam reklam harcamalarına karşılaştırmalı olarak yer verilirken, 2015 yılına dair öngörüler de paylaşıldı.

Kayhan Şardan’ın Ocak 2015’te gerçekleştirilen genel kurul ile başkanlık görevine gelmesi ile birlikte Dernek’teki yeni düzenlemelerin ve 2015 yılı hedeflerinin de paylaşıldığı toplantıda, MediaSummit, Effie ve Kristal Elma gibi sektörün en prestijli etkinliklerine dair detaylar da paylaşıldı.

Reklamcılar Derneği, üye medya ajanslarının verileriyle hazırladığı 2014 yılı toplam reklam yatırımlarını 5.938 milyon TL olarak açıkladı. Yatırımların % 51,4’ünü televizyon, %19.90’ını dijital, % 18.74’ünü basın, % 6.50’sini açıkhava, % 2.30’unu radyo ve % 1’ini ise sinema reklamları oluşturdu. Medya yatırımlarında en yüksek payı alan mecra TV. Dijital yatırımlarsa en yüksek büyümeyi yakalayarak gazetenin payını yakaladı.

reklamcilar-dernegi-türkiye-reklam-yatirim-raporunu-acikladi (1) reklamcilar-dernegi-türkiye-reklam-yatirim-raporunu-acikladi

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı