MODD/report
robot-calisanlarin-simdiki-sektoru-bankacilik

Robot Çalışanların Şimdiki Sektörü “Bankacılık”

5 Şubat 2015 • FİKİR VE YARATICILIK, Genel, REPORT

Daha önce Çin’deki bir restoranın çalışanlarını işten çıkarıp yerlerine robot aldığı haberini paylaşmıştık. Şimdi ise Japonya bu konuda bir adım ileri gidiyor ve banka şubelerinde çalışacak robot fikrini devreye sokmaya hazırlanıyor.
Mitsubishi UFJ Finans GrubuNao” adını verdikleri ve Nisan ayından itibaren devreye sokacakları robotları müşterilerine tanıttı. 5,5 kilo ağırlığında, 58 cm uzunluğunda olan ve 19 ayrı dilde konuşabilen bu robotlar belirli şubelerde çalışmaya başlayacak. İnsan psikolojisinden de anlayabilen robotlar karşısındaki kişinin memnuniyet durumundan stres düzeyine birçok detayı da analiz edebilecek. Robotlar bankalardaki görevi ise şimdilik müşteri ihtiyaçlarını öğrenme ve yönlendirme olacak.
robot-calisanlarin-simdiki-sektoru-bankacilik (1)

Projenin başlangıcı aslında 2006 yılına kadar gidiyor. SoftBank’a ait Aldebaran Robotics tarafından üretilen robotlar bugün müşteri karşılayacak duruma geldi. Tanıtımı yapılan robotun ilk sözleri ise “Merhaba ve hoş geldiniz. Sizi banka hesabı açma, yurt dışı para havalesi, para alışverişi gibi konularda bilgilendirebilirim. Hangisini istersiniz?” oldu.

Bakalım Nao ve türevlerinin bir sonraki meslek kolu ne olacak?

robot-calisanlarin-simdiki-sektoru-bankacilik

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı