MODD/report
roportaj-korku-temali-odadan-kacis-oyunu-exist

Röportaj : “EXIST” Korku Temalı İlk Odadan Kaçış Oyunu

25 Kasım 2014 • REPORT, REPORT CLUB

Untitled-2

Ad Soyad : EXIST

E-mail :

existoyun@gmail.com

 

Social Network :

Exist.kim

Facebook

 

 

 

 

Exist ekibi olarak nasıl bir hazırlık aşaması geçirdiniz ve ne zamandır hizmet veriyorsunuz?

Exist, 13 Kasım 2014 tarihinde faaliyete geçti. Yaklaşık 2 ay süren hazırlık aşamasında dekor ve hikaye için ciddi bir emek harcandı. İçeride sadece bir oyun olmaması ve evin 2 katlı olması sebebiyle biraz zorlandığımızı söyleyebiliriz.

 

Exist’in senaryosunu ve hikâyesini kendiniz mi oluşturdunuz?

Oyunun içindeki her şey 4 kişiden (Besnik Şengül,  Funda Badem, Gizem Çelen, Doğuş Telatar) oluşan işletme ekibine, yani bize ait. Elbette belli öğelerde esinlendiğimiz şeyler de oldu (korku filmi öğeleri vb.)

 

roportaj-korku-temali-odadan-kacis-oyunu-exist--(2)Neden korku temalı bir kaçış oyunu tercih ettiniz?

Korku temasını seçmekteki öncelikli nedenimiz Türkiye’de böyle bir konseptin bulunmaması. Sadece bir evden kaçış oyunu olarak değil, korku öğeleri barındıran bir mekân daha olmaması kararımızda etkili oldu. Bunun dışında korku filmlerini seven bir ekip olmamız dolayısıyla daha başarılı sonuçlar elde edebileceğimizi düşündük.

 

Oyunun başarı oranı nedir?

Ekiplere göre farklı sonuçlar olabiliyor. Örneğin diğer evden kaçış oyunlarında rekor sahibi olup Exist’ten çıkamayan ekipler oldu. Aynı şekilde diğer oyunlarda evden kaçamayan ama burada çok başarılı olan ekipler de var. Yine de evden kaçış oyunlarına aşina olanlar daha başarılı demek mümkün.

 

roportaj-korku-temali-odadan-kacis-oyunu-exist--(3)Konsept olarak korkuyu seçmeniz size olumlu ya da olumsuz dönüşler sağladı mı?

Korku temasının ülkemizdeki boşluğunu dolduran bir yapımız var, bu yüzden tamamen atmosfer için gelen ekipler oluyor. Geride bıraktığımız sürede konsept sebebiyle hiçbir olumsuzluk yaşamadık.

 

Oyunu ve bulmacaları tasarlarken kriterleriniz ne oldu?

Exist’te asıl amacımız insanların keyifli zaman geçirebilmesi. Bu yüzden bulmacaları olabildiğince standart seviyelerde tutmaya gayret ettik. Yine de evin 2 katlı olmasının etkisiyle bazı ekipler için zor olabiliyor.

 

Oyun esnasında yaşadığınız enteresan, komik ya da dikkat çeken bir anı oldu mu?

Konsept gereği çok eğlenceli anlar yaşanıyor ama detay veremiyoruz 🙂 Fakat ekiplerin birbirlerine yaptıkları şakalar bizim etkimiz dışındaki en komik anlar olabilir 🙂

 

Oyunu en hızlı bitiren grubun rekor zamanı nedir?

Diğer oyunlarda da rekorları olan ve rekor için gelen bir ekip 40 dakikada çıktı.

 

Grupları izlerken izleniminiz ne oluyor? Hangi ekibin bitirip bitiremeyeceğini tahmin edebiliyor musunuz?

Artık anlayabiliyoruz, ilk odadan çıkış süresi bile ortalama bir fikir veriyor

 

roportaj-korku-temali-odadan-kacis-oyunu-exist--(5)Kafanızda buna benzer projeler var mı? Eğer varsa yeni konseptiniz gene korku mu olacak?

Henüz Exist hayata geçmeden önce gelecek projeleri düşünmeye başlamıştık. Şu an harekete geçmeden önce kitlenin alışkanlıkları ve isteklerini analiz ediyoruz. İlk korku temalı ve müstakil evi hayata geçirdik, ikinci projemiz de böyle ilklerden oluşacaktır 🙂

 

Korku teması oluşturan girişimciler olarak en sevdiğiniz ve önerdiğiniz korku filmleri nelerdir?

“lnsidious 1-2, Sinister, Orphan, Mirrors, Conjuring, Possesion, Annabelle, Silent Hill” vb   saymakla bitmez tabi, bunlar ilk aklımıza gelenler.

 

Tanıtımınız Sosyal Medya’yı aktif olarak kullanıyor musunuz yoksa oyuncuların reklamınızı yapması sizin için yeterli oluyor mu?

Evden kaçış oyunlarında en iyi reklam oyuncularla oluyor, neticede kitle sürekli bir arayış içinde. Fakat biz sosyal medyadan daha önce bu oyunlardan haberdar olmamış insanları da oyuna dâhil etmeye çalışıyoruz. Ekibimiz sosyal medyayı sosyal hayatında da sık kullanan bir ekip, hatta mesleki olarak yapmış olanlar da var. Bu yüzden o konuda da iddialıyız 🙂

 

Exist olarak 2015 Planınız nedir?

Herkese korku saçmak!

 

Sizin eklemek istediğiniz bir şeyler var mı?

Korku öğelerini seven herkesi Exist’e bekliyoruz. Burada korkunç bir ev ama çok da korkunç olmayan bizler varız 🙂 Korkudan keyif almayanları da kahveye davet ediyoruz! 🙂

 roportaj-korku-temali-odadan-kacis-oyunu-exist

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı