MODD/report
sadece-gunes-enerjisiyle-dunyayi-dolasmak-icin-havalandi

Sadece Güneş Enerjisiyle Dünyayı Dolaşmak İçin Havalandı

9 Mart 2015 • FİKİR VE YARATICILIK, REPORT

Dünyayı sadece güneş enerjisini kullanarak dolaşacak olan Solar Impulse 2‘nin yolculuğu başladı. Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’den hareketine başlayan Solar Impulse 2 beş ay içinde toplam 35 bin kilometre yol kat edecek. 25 günlük yolculuğa başlayan uçağı İsviçreli pilotlar Bertrand Piccard ve André Borschberg kullanacak.

Umman, Hindistan, Myanmar, Çin, ABD, Güney Avrupa ve Kuzey Afrika üzerinde seyahat edecek olan uçak 35 bin km yol kat edecek. Yenilenebilir enerjiye ilgiyi artırmayı hedefleyen proje “yeşil enerjiyi” tüm dünyaya benimsetmek ve ekonomik yatırım almak için 8 bin 500 metre irtifada süzülecek. 150 milyar dolarlık bir proje olan Solar Impulse 2, 72 metre uzunluğunda ve 2.5 ton ağırlığında bir prototip. 17 bin solar hücreyle donatılmış olan araç maksimum 100 km hız yapabiliyor.

Solar Impulse 2’nin dünya turunu canlı olarak aşağıdaki YouTube videosundan izleyebilirsiniz.

sadece-gunes-enerjisiyle-dunyayi-dolasmak-icin-havalandi

İlişkili Haberler

One Response to Sadece Güneş Enerjisiyle Dünyayı Dolaşmak İçin Havalandı

  1. […] gün, 21 saat ve 51 dakika uçuş yapan ve dünya turunun en riskli bölgesini geride bırakan Solar Impulse 2, Büyük Okyanus’u uçarak başarıyla geçmiş oldu. Abu Dabi’den kalkarak dünya turuna […]

« »

Yukarı