MODD/report
siri-turkce-mi-konusacak

Siri, Türkçe Mi Konuşacak?

24 Haziran 2014 • MARKA VE PAZARLAMA, REPORT

Geçtiğimiz haftalarda çıkan iOS 8, beklentilerimizi karşılamamasından dolayı birçoğumuzda hayal kırıklığı yaratmıştı. Özellikle sesli asistan Siri’nin Türkçe dilini desteklememesi bu beklentilerin yaşattığı en büyük hüzündü.

Ancak Apple’ın CEO’su Tim Cook’un hem daha önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşmelerinde verdikleri sözü tutmak hem de Türk kullanıcıların iOS 8 hüznünü gidermek için 8.1 sürümünde bu eksiği kapatacaklarının sinyalini verdi.

Apple’ın resmi sitesinde Siri Dil Mühendisleri başlığı altında iş ilanı vermeleri ve bu ilan içinde Türkçe bilenlerin de aranması tüm bekleyenlerde heyecan yarattı. Öncelikle İngilizce bilme zorunluluğu olan ve Bilgisayar Mühendisliği ve Elektrik Mühendisliği bölümlerini bitirmiş, bunun dışında Arapça, Danca, Hollandaca, İsveççe, Norveççe Portekizce, Rusça, Tayca ve Türkçe dillerinden birini bilen mühendisler aradığını dile getirdi.

Bakalım 8.1 için düşünülen bu fikir hayata geçecek mi ve tabi ki o süreye kadar proje yetişecek mi göreceğiz.

siri-turkce-mi-konusacak

İlişkili Haberler

One Response to Siri, Türkçe Mi Konuşacak?

  1. […] beklenen haber geldi. iOS yeni güncellemesi iOS 8.3 ile kişisel asistan Siri’ye Türkçe dil desteğini getirdi. Beta sürümünü geliştiricilere sunan Apple, bizi oldukça ilgilendiren bir […]

« »

Yukarı