MODD/report
Untitled-1

Son Zamanların Popüler Malzemesi : Ham Ahşap

7 Şubat 2014 • REPORT, YAŞAM VE STİL

İç mimari ve dekorasyon alanında son zamanlarda en çok görmeye başladığımız malzemelerden biri haline geldi ham ahşap. Urban, retro ve country stillerin kullanıldığı mekanlarda yoğun olarak tercih edilen ham ahşap, başka tarzlarla karıştırıldığında da eklektik bir stil oluşturarak bir çok malzemeyle uyum sağlayabiliyor. Kullanılan mekana zorlama bir görüntü vermeden, doğal ve sıcak bir hava yaratıyor. Benim en sevdiğim ve çok sık kullandığım malzemelerden birisi olan ham ahşabı kullanırken dikkat edilmesi gereken bazı önemli püf noktalardan bahsedeceğim bu yazımda.

 Son Zamanların Popüler Malzemesi : Ham AhşapKestane, Ladin, Ceviz gibi farklı ağaçlardan yapılan doğal ahşap ürünlerde farklı teknikler kullanılabiliyor. Ağacın cinsine göre değişen renkler olduğu gibi istenilen açıklık veya koyuluğu üzerine vurulan cilayla da elde edebilirsiniz. Dokulu veya dokusuz tercihine göre de zımpara yöntemiyle düz bir zemin elde edebilirken, yaktırma yöntemiyle tırtıklı bir yüzey oluşturabilir veya tamamen ham haliyle bırakabilirsiniz.

 Son Zamanların Popüler Malzemesi : Ham AhşapHam ahşapta en önemli nokta, mekanda kullanacağınız bir odak ürün belirleyerek, onu en dikkat çekici objede kullanmaktır. Mobilyaların devamında ve detaylarda ham ahşabı devam ettirebilirsiniz, fakat mekanın bir ağaç ev gibi de görünmesini engellemelisiniz. Önemli 2’inci nokta ise kullanacağınız ahşapların ya aynı renk olması gerektiği ya da içerisindeki renklerden birbirini yakalayan tonlar kullanmanız gerektiğidir. Bir mekanda ikiden fazla ahşap rengi şüphesiz ki çok karmaşık gözükecektir.

Son Zamanların Popüler Malzemesi : Ham Ahşap

HAM AHŞAPLA KULLANILABİLECEK MALZEMELER

Ham ahşap her türlü malzemeye hemen ayak uydursa da benim ahşapla beraber kullanmayı en sevdiğim malzemeler metal, pleksi, deri, doğal taş ve kürktür. Ham ahşap pleksiyle kullanıldığında ahşabın yoğunluğunu yumuşatıyor, metalle kullanıldığında çok güçlü bir retro havası vermekle birlikte yaşanmışlık hissi veriyor. Deriyle kullanıldığında ortaya lüks bir görüntü çıkarken, kürkle kombinlendiğinde sımsıcak bir dağ havası yansıtıyor, doğal taşla birleştiğinde ise tam bir country stil ortaya çıkıyor.

Son Zamanların Popüler Malzemesi : Ham Ahşap Son Zamanların Popüler Malzemesi : Ham Ahşap

 

 KULLANMA ALTERNATİFLERİ

Ahşabı mobilyalarda kullanmanın yanı sıra yerde parke olarak, duvarlarda panel olarak ve tavana lambri döşeyerek kullanabilirsiniz.

 Son Zamanların Popüler Malzemesi : Ham Ahşap

Ayrıca ben daha renkli bir görünüm istiyorum derseniz, eskitme yöntemiyle ahşaplarınızı renklendirebilirsiniz.

 Son Zamanların Popüler Malzemesi : Ham Ahşap

 

Herkese Güzel Hafta Sonları…

 Mürvet Çolakbayraktar

 

İlişkili Haberler

2 Responses to Son Zamanların Popüler Malzemesi : Ham Ahşap

  1. […] “Son Zamanların Popüler Malzemesi Ham Ahşap” yazımı okuyanlar benim ne kadar doğal ahşap fanı olduğumu bilirler. Buna bir de 2’inci favorim siyah ve beyazın mükemmel uyumunu eklediğimizde ortaya çirkin olması imkansız görüntüler çıkıyor. Sıkça görmeye başladığımız bu ikilinin en güzel tarafı birlikteliklerinin her tarza uyarlanabilmesi. En çok art deco ve retro stillerinde kendini gösterirken; klasik, modern ve country stilleriyle de çok güzel sonuçlar alınabiliyor. […]

  2. […] önceki yazılarımdan birinde bahsettiğim gibi ilk sırada yine ham ahşap var. Ve bununla beraber bütünlük sağlayan, eskitilmiş metal, demir profiller ve doğal taş […]

« »

Yukarı