MODD/report
su-kirliligine-cozum-gene-okumaktan-geciyor-icilebilir-kitap

Su Kirliliğine Çözüm Okumaktan Geçiyor “İçilebilir Kitap”

6 Mayıs 2014 • FİKİR VE YARATICILIK, REPORT

Dünyanın en önemli sorunları arasında olan temiz su kaynağı sıkıntısı, insanoğlunun yaşam şekli ve dikkatsizliğiyle gittikçe artan bir tehlike olarak bizlere göz kırpıyor.

Özellikle dünyanın geri kalmış! ülkelerinde en büyük sıkıntılardan olan E.koli, tifo gibi salgın hastalıkların çoğu kirli su yoluyla bulaşmaktadır. İşte buna çözüm olması için “DDB New York”, “Water is Life” ile anlaşarak hem işlevsel hem eğitsel bir proje ortaya çıkardı, “The Drinkable Book”.

Bu kitap hem su temizliği, hijyeni ve gerekliliği hakkında bilgi verirken, kitabın sayfaları da bir filtre olarak çalışıp, kirli su içindeki bakterilerin %99’unu temizlemekte ve içilebilir su haline getirmektedir. Kimyager Theresa Dankovich tarafından geliştirilen bu fikir, hem çok çok hesaplı hem de bir yaprak 30 gün kullanılıyor ve toplamda bir kişinin 4 yıllık temiz su ihtiyacını karşılayabilecek donanımda.

Gerçek anlamda yaratıcılık ve fayda sunan “İçilebilir Kitap” projesi umarız dünyanın ihtiyaç duyduğu eksiği tamamlar, ama her şeyin ötesinde yaşam için gerekli olan suyu temiz tutma bilincini insanlarda oluşturabilir.

su-kirliligine-cozum-gene-okumaktan-geciyor-icilebilir-kitap (1)

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı