MODD/report
teslimat-rekabetini-karaya-indiren-robot-tasarimi

Teslimat Rekabetini Karaya İndiren Robot Tasarımı

23 Kasım 2015 • REPORT, YAŞAM VE STİL

Drone kullanarak sipariş teslimatlarının damga vurduğu 2015 yılından sonra 2016’da karşımıza robotlar çıkacak gibi duruyor. Büyük bir rekabetin olduğu hızlı teslimat konusunda farklılık yaratmak isteyen Estonyalı mühendisler robot araç fikriyle teslimat şeklini yeniden karaya indiriyor.

Skype’ın eş kurucuları Janus Friis ve Ahti Heinla imzası ve Starship Technologies ile geliştirilen robotun ortaya çıkmasında Finlandiyalı ürün tasarımcıları ve Estonyalı mühendisler bulunuyor. Starship Technologies’e ait robotun 6 tekerleği bulunuyor ve 2 büyük boy market poşetini taşıyabiliyor. 6,5 km hız yapabilen araçlar sürat konusunda dronelar kadar iddialı olmasa da güvenlik konusunda fark yaratıyor. Herhangi birinin önüne geçmesi, robotu izinsiz açmaya çalışması gibi olaylara karşı internet bağlantısı bulunan tasarım anında polislere haber veriyor.

Akıllı telefon uygulaması da bulunan aracın İngiltere’de yapılan ilk deneylerinde kimseye karşı rahatsızlık vermediği ve birçok kişinin de robotun farkına varmadığı belirtiliyor. Bakalım teslimat yarışı bu tasarımla yeniden karaya inebilecek mi?

teslimat-rekabetini-karaya-indiren-robot-tasarimi

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı