MODD/report
twitterin-tasarimi-degisiyor

Twitter İçin Son Karar

17 Nisan 2014 • ONLINE DÜNYA, REPORT

Günlerdir konuşulan Twittter yetkililerinin Türkiye’ye gelmesi haberleri sonunda bir sonuca vardı ve ortak noktada buluşuldu.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan yaptığı yazılı açıklamada “Toplantıda özellikle kişisel hakların korunması ve mağduriyet yaşanan durumlarda acil müdahale içeren ‘süper etiketleme’ yetkisinin TİB’e verilmesi ve daha sık koordinasyon sağlanması için Türkiye’de bir irtibat ofisi açılması konusu dile getirilmiş, Twitter yetkilileri ise bu hususlara hemen karar veremeyeceklerini, merkez ofislerinde yapacakları değerlendirmelerden sonra tekrar biraya gelebileceklerini beyan etmişlerdir. Ancak zararlı ve mahkeme kararına konu içeriklerin ‘buzlanarak’ etkisizleştirilmesi konusunda görüş birliğine varılmıştır. İstanbul’da kendilerini temsil eden bir avukatın bulunmasının mevcut sorunların çözümü yolunda katkı sağlayacağını düşündüklerini ifade etmişlerdir” sözlerine yer verdi.

Buradaki buzlanarak kelimesi şu anlama geliyor. Bundan sonra Türk yetkililerinin onaylamadığı ya da yasakladığı yurt dışı içeriklerin Türkiye’de yayınlanamaması.

Karar bir çözüm gibi gözükse de aslında hala devam eden bir iletişim engeli ortada bulunmaktadır. Bakalım bu yeni süreç ne gibi olumlu ya da olumsuz sonuçlar doğuracak.

Twitter İçin Son Karar

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı