MODD/report
ve-karsinizda-ios-9

Ve Karşınızda iOS 9

9 Haziran 2015 • MARKA VE PAZARLAMA, REPORT

Apple’ın her yıl düzenlediği ve dün akşam YouTube’dan canlı olarak yayınlanan Worldwide Developers Conference(WWDC) Apple’ın tüm yeniliklerini gözler önüne serdi. İşte WWDC’ye damga vuran Apple yenilikleri.

iOS 9 : WWDC’nin en merakla beklenen konusu tabi ki iOS’un yeni işletim sistemi iOS 9’du. Yeni mobil işletim sistemini tanıtan Tim Cook ve ekibi büyük yenilikleriyle iOS 9’u tanıttı. Yeni sürüm tabi ki ilk olarak geliştiricilere beta sürüm olarak açılacak. Temmuz ayında geliştiricilere sunulacak iOS 9, sonbaharda da kullanıcılara açılacak.

iOS 9’un Beta sürümü iPad 2, iPad 3, iPad 4, iPad Air, iPad Air 2, iPad mini, iPad mini 2, iPad mini 3, iPhone 4s, iPhone 5, iPhone 5c, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6 Plus ve iPod touch 5. nesil modellerine yüklenebilecek.

SİRİ : iOS 9’un bir diğer yeniliği ise daha akıllı bir SIRI. Apple’in akıllı kişisel asistanı olan Siri, hata oranını % 40 oranında azaltıyor ve sizin nereden bağlandığınızı dahi anlıyor. Arabadaysanız ona göre sonuçlar sunan Siri; konum, son dinlediğiniz şarkı ve geçmiş deneyimlerinize göre sizi yönlendirecek. Ve bir diğer haber de Siri güvenliği ile ilgili. Artık Siri aramalarınız Apple ID ile ilişkilendirilmiyor.

Transit View : Apple’ın Coherent Navigation’u satın aldığını ve bunu da Google Maps’e harita anlamında rakip olmak için yaptığını sizlerle paylaşmıştık. İşte beklenen o sistem de yenilikle karşımıza çıktı ve Amerika’nın tamamı ve bazı Avrupa ve Asya başkentlerinde kullanılabilecek  toplu taşıma bilgilerini sağlamaya başlayacak. Apple haritalar uygulamasının ayda 20 milyar yakın aramaya tabi tutulduğunu düşünürsek oldukça yerinde bir geliştirme oldu diyebiliriz.

Apple Pay : Apple’ın 2014 Eylül’ünde tanıttığı Apple Pay sistemi artık Square ile ortak çalışacak. Square, üye işyerlerinde bundan sonra hem çipli ödeme hem de Apple Pay ile ödeme seçeneği olacak. Aşağıda yenilikle ilgili videoyu bulabilirsiniz.

News : iOS 9’da ilk kez gördüğümüz NEWS uygulaması dünya gündeminin sunulduğu bir kişisel gazete.  Facebook Instant Articles’a ve Flipboard’a rakip olarak düşünülen NEWS; Wired, New York Times, Fortune, Financial Times, Bloomberg Businessweek içeriklerini kullanıcıyla paylaşacak.

Notes : Apple’ın merakla beklenen diğer bir yeniliği de  Notes uygulamasına yaptığı güncelleme. Uygulama artık birçok işlev sunuyor. Örneğin artık notlarınıza fotoğraf veya resim ekleyebilecek, üzerinde el çizimleri yapabileceksiniz.

1

 

Splitview : Microsoft’un Windows 8’de sunduğu Snap işlevini andıran Splitview, iPad ekranının ikiye bölünmesini sağlayacak. Ayrıca SlideOver ve PiP (picture in picture) özellikleri iPad Air üstü ve Mini 2 üstü modellerde de desteklenecek.

Spotlight : Yenilenen bir diğer uygulama da Spotlight oldu. Uygulamadaki içerikleri artık Facebook’ta paylaşabileceksiniz. Uygulamayı açmadan maillerimiz üzerinde oynayabileceğiz.

QuickType : Tüm metin ve dosya araçlarını klavyeye ekleyen bu özellik oldukça iyi bir kullanışlılık sağlıyor.

Apple Music : Beats ismindeki bir radyo kanalı sunan Apple Music platformunu da tanıttı. Apple kullanıcılarına sanatçılarla bağlantı kurma gibi sosyal bir platformu sunarken, klip izleme ve Siri ile iTunes arşivinize ulaşma imkanı da sağlanıyor. 30 Haziran’da kullanıcıya sunulacak olan bu yeni platform 3 ay boyunca ücretsiz olacak. Daha sonra ise 9,99 dolar ücretle kullanıcılara hizmet vermeye devam edecek.

ve-karsinizda-ios-9

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı