MODD/report
ve-karsinizda-iphone-7

Ve Karşınızda iPhone 7

8 Eylül 2016 • MARKA VE PAZARLAMA, REPORT

Merakla beklenen o tanıtım yapıldı ve AppleiPhone 7’yi meraklılarına sundu. Apple CEO’su Tim Cook, Graham Bell Civic Auditorium’da  sadece iPhone 7 ve Phone 7 Plus’ı değil, yeni cihazları Apple Watch serisi 2 ve AirPods’u da tanıttı. Ama tabi ki gecenin yıldızı iPhone 7 oldu. Tüm cihazlarını yeni işletim sistemi iOS 10 ile getiren Apple, iPhone 7’yi bugüne kadar ki en iyi modelleri olduğunu söylüyor. Satış fiyatı olarak Amerika’da 649 dolardan satılacak olan cihazın ülkemizdeki fiyatının yaklaşık 3.700 TL olması bekleniyor. Şimdi iPhone 7’ye yakından bakalım.

 

Tasarım ve Kulaklık

Cihazın tasarım olarak çok bir değişikliğe uğramadığını söylemek gerek. Apple, iPhone 6 modelinin gördüğü ilgiden ve beğeniden sonra 7 modeli için de aynı tarza devam etmiş. Ancak antenlerin konumu tasarımı etkilemeyecek şekilde alt ve üst bölümlere yuvarlatılmış. Cihazın en merak edilen konularından biri olan kulaklık girişinin kaldırılmış olmasıydı. Apple, bunun yerine telefonlara ikinci bir hoparlör çıkışı yerleştirmiş. Haliyle bu da ses kalitesini arttıran bir artı olmuş. Apple ses ve veri akışı için de Lightning portunu kullanmayı seçmiş. Tabi ki EarPods lar ile birlikte

 

Suya Dayanıklılık

iPhone 7’nin bir diğer yeni özelliği ise suya dayanıklılık. Android modellerde uzun süredir gördüğümüz bu artı sonunda iPhone için de kullanıcıya sunuluyor. Apple Watch akıllı saat gibi IP67 sertifikasına sahip iPhone 7, 1 metre derinlikte suya dayanabiliyor. Ancak hemen belirtelim Apple bu konuda garanti vermiyor. Firma, kullanıma bağlı olarak dayanıklılığın yıpranabileceğini belirtiyor. Bu yüzden de sıvı temasına bağlı hasarların garanti kapsamında olmayacağını söylüyor.

 

Ekran

iPhone 7, 4.7 inç  ve 750 x 1334 piksel çözünürlüklü ekranı ile iPhone 6’dan çok da farklılaşmıyor. Ancak görüntü kalitesinde önemli geliştirmeler uygulanmış. Cihaz 6 modeline göre iyi bir renk kalitesi ve %25 oranında daha fazla parlaklık gösteriyor.

 

Kamera

Cihaz ön kamerasında f/2.2 lense sahip 7 megapiksel, arka kamerada f/1.8 lense sahip 12 megapiksel çözünürlüğü ve 1/2.6 inç büyüklüğündeki sensörü tercih etmiş. Özellikle günümüzün vaz geçilmezi olan selfie için oldukça faydalı bir tercih olmuş diyebiliriz. OIS özelliği ile kamerayı kusursuzlaştıran marka artık kayma ve bozulmaların da önüne geçmiş oluyor. Cihaz 2 kat optik zoom ve 10 kat dijital yakınlaştırma sunan bir telefoto kamerayı da barındırıyor. Arka kamerada bu kez LED flaş yerine dört LED’li True Tone Flash bulunuyor.

 

Donanım ve Pil

4 çekirdekli Apple 10 Fusion işlemci bulunan iPhone 7, yoğun çalışma anında 2.4 GHz hıza erişebiliyor. 2 GB RAM kullanımının devam ettiği cihaz bir önceki modele göre çok daha hızlı ama yarı işlem gücü kullanan bir grafik performansı sergiliyor. Bilindiği gibi iPhone 7’lerde 16 GB model yok. Bunun yerine 32 GB, 128 GB ve 256 GB  seçeneklerini görüyoruz.

Cihazda batarya olarak 1.960 mAh kapasiteli bir pili tercih eden Apple, özellikle Apple 10 Fusion işlemci ile performansı katlamayı düşünüyor.

 

ve-karsinizda-9iphone-7-3 ve-karsinizda-9iphone-7-1 ve-karsinizda-9iphone-7-2

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı