MODD/report
Yüzen Okul Eğitim İçin Çapa Attı

Yüzen Okul Eğitim İçin Çapa Attı

27 Mart 2014 • REPORT, YAŞAM VE STİL

Nijeryalı mimar Kunle Adeyemi tarafından kurulan Nle Mimarlık Stüdyosu, Nijerya’da kötü alt yapı ve imkansızlıklar yüzünden sürekli seller altında kalan binalarına bir çözüm olarak Makoko Yüzer Okulu geliştirdi.

Yarı bina yarı tekne olan bir yapı olan Makokolar, Nijerya’nın en kalabalık ve büyük kenti, aynı zamanda eski başkenti olan Lagos’ta denenen bir proje. 100.000 nüfuslu Lagos eski bir balıkçı köyü ve tek katlı yıkık binalarla dolu. Özellikle değişen iklim koşullarının da ülkeye çok fazla su baskınları yaşatmasından dolayı böyle bir projeye girişen Adeyemi, “Birçok yönden, Makoko kıyı Afrika’daki kentleşme ve iklim değişikliğinin yarattığı kritik zorlukları özetleyen bir kenttir” açıklamasını yapıyor.

Öncelikle okul olarak hizmet veren ama toplum ihtiyaçlarına bağlı olarak bir etkinlik alanı olarak da kullanılabilen (poliklinik veya Pazar olarak örnek veriyor Adeyemi)bir yapı Makoko.

Kazıkları üzerine kurulan Makoko, yörede yetiştirilen bambularla oluşturulmuş. Üç katlı ve üçgen bir yapıya sahip olması merkezi ağırlığının aşağıda olmasına ve büyük rüzgarlar ve dalgalara direnç gösterebilmesine olanak sağlıyor.

Nijerya ve diğer bölgede ahşap ve yüzen evler tabi ki kullanılıyor, ancak önemli olan kendini geliştiren ve ülke dışında eğitim alarak kendini yenileyen Kunle Adeyemi’nin yenilikçi, işlevsel ve mimari açıdan dayanıklı bir yapıyı oluşturarak bunu halkına sunması.

Yüzen Okul Eğitim İçin Çapa Attı Yüzen Okul Eğitim İçin Çapa Attı Yüzen Okul Eğitim İçin Çapa Attı Yüzen Okul Eğitim İçin Çapa Attı Yüzen Okul Eğitim İçin Çapa Attı Yüzen Okul Eğitim İçin Çapa Attı Yüzen Okul Eğitim İçin Çapa Attı

İlişkili Haberler

Yoruma kapalı

« »

Yukarı